کد خبر : 1533 | تاریخ انتشار : شنبه, 26 بهمن 1398 | بازدید: 2525 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 25 بهمن 98 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه25  بهمن  ماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین بحرانی  امام جمعه موقت  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

 

همانا تقوای الهی به منزله ی زره مستحکمی است که اگر انسان این لباس را به تن کند تیرهای زهرآلود فساد ، گناه ، پلیدی و زشتی در او تاثیری نخواهد داشت .

 

در آستانه ی ولادت با سعادت و نورانی حضرت زهرای مرضیه (س) ام الائمه ، الگوی امام زمان (عج) هستیم ، تبریک و تهنیت عرض می کنم فرا رسیدن ولادت با سعادت بزرگ بانوی جهان اسلام و این روز همچنین روز بزرگداشت مقام مادر و بزرگداشت روز زن می باشد که  به مادران نمونه و اهل ایمان و زنان با تقوا تبریک عرض می کنم .

 

 به راستی که فاطمه (س) گل واژه آفرینش است ، تمام عالم در وجودشان مدیون وجود ذی جود حضرت صدیقه کبری (س) هستند ، کجا زبان ما یارای توصیف آن بانوی آسمانی و قلم ما توانایی نگاشتن فضائل آن حوریه ی انسانی را خواهند داشت ، فاطمه ای که پروردگار عالم در جای جای قرآن کریم از محاسن و فضائل حضرتش یاد کرده است ، در آیه ی تطهیر به پاکی و طهارت برای حضرت زهرا (س) و اهل بیت عصمت و طهارت شهادت داده است ، خداوند متعال او را برترین زنان عالم تا روز قیامت معرفی کرده است و سوره ای را به نام کوثر در قرآن عزیز در شأن آن بزرگوار بر قلب پیامبر نازل نموده است . در بررسی ابعاد شخصیت حضرت زهرا (س) تولد ایشان یکی از جنبه های راز گونه و سِر پیچیده ای است که دارای برنامه ریزی طولانی در ادوار تاریخ بوده و همان طور که زندگی کوتاه حضرت پر است از ناگفته ها و اسرار و راز ها ، همان طور که قدرش همچون قبرش مجهول و از اسرار است ، تولد حضرت زهرا (س) هم سر غامضی است که فقط نکاتی از آن را در روایات برای بیان کرده اند که در خور ظرف وجودی ما بشر باشد .

 

برای تولد چنین بانوی بزرگواری دو بحث قابل بررسی و مطالعه است ، اول اسرار پیش از تولد که امام صادق (ع) می فرمایند : از آدم ابوالبشر تا پیامبر خاتم نبی مکرم اسلام (ص) باید به شخصیت حضرت زهرا (س) معرفت پیدا کنند و فاطمه را بشناسند .

 

به فرموده پروردگار وجود پیغمبر و امیرالمومنین (ع) هم در خلقتشان مدیون وجود حضرت فاطمه (س) هستند . دوم اسرار کیفیت و نکات حین ولادت می باشد . بر اساس حکمت پروردگار تولد دختری که تکمیل کننده ی موضوع نبوت و پایه گذار مسئله ولایت و امامت ام ابیها است نیاز به مقدمات فراوانی دارد . در شب معراج خداوند تبارک و تعالی بشارت آمدن فاطمه (س) را به پیامبر می دهد و خداوند می فرماید : یا محمد (ص) خداوند تو را بشارت می دهد به فاطمه ، انتظار ها کشیدی برای اینکه خداوند کوثر را به تو عنایت کند و لذا بعد از طعنه های زنان قریش به حضرت خدیجه (س) که می گفتند پیامبر ابتر است و بعد از خود فرزندی ندارد که نامش ماندگار شود ، جبرئیل با آن هیبت اصلی خودش که در طول عمر رسالت پیامبر دو بار با آن شکل و هیبت اصلی بر پیغمبر نازل شده که یکی در مورد این ماموریت و دیگری در شب مبعث پیامبر اسلام بوده است . دستور می رسد ای پیامبر باید 40 شبانه روز از دنیا و مادیات کناره بگیری و معتکف شوی ، با خدای خودت خلوت کنی تا خداوند ظرف وجودت را مهیای نور کوثر کند ، پیامبر نیز 40 شبانه روز خداوند را عبادت می کند و حتی از خوردن و شرب غذاها و نوشیدنی های مادی هم بعضا ممنوع می شود تا در شب چهلم که سیب سرخی را از شجره طوبی به دست پیامبر جبرئیل می دهد و نوری از آن سیب ساطع می شود ، پیامبر از جبرئیل سوال می کند که این چه نوری بود جبرئیل نیز عرض می کند این نور کوثر خیر کثیر بود که خداوند قبل از خلقت آسمانها و زمین از نور عظمت خودش خلق کرده است و نور زهرا (س) را در صندوقچه ای بر ساقه ی عرض معلق ساخته و غذای نوری و روحی حضرتش تسبیح ، تهلیل و تکبیر بوده است ، خداوند او را فاطمه (س) نام گذاشت و اسمش را از اسامی خودش مشتق ساخت به خاطر اینکه خدا او را و دوست داران فاطمه (س) را و ذریه ی فاطمه (س) از آتش جدا کرده است . در آسمان خدا دخترت را منصوره نامید به این دلیل که دوست داران خود را نزد پروردگار در عرصه ی محشر یاری می رساند .  

 

خطبه دوم

 

ملاک برتری انسانها نزد پروردگار عالم پول ، ثروت ، شهرت ، ریاست ، رنگ پوست و ... نیست بلکه ملاک برتری هر انسان نزد پروردگار تقوای درونی آن انسان است .

 

جا دارد به سهم خود و به نیابت از طرف امام جمعه محترم شهر عالیشهر تقدیر و تشکر کنم از همه ی برادران و پدران ، خواهران و مادران و همه ی اقشار مختلف مردم ، پیر و جوان ، همه ی عزیزانی که در راهپیمایی 22 بهمن ماه امسال هم در سالروز جشن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران حضور پیدا کردند و بار دیگر دشمنان قسم خورده نظام مقدس انقلاب اسلامی را مأیوس و نا امید نمودید .

 

22 بهمن ماه امسال و دهه فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مصادف شد با چهلمین روز شهادت سردار محبوب دلها شهید سپهبد مرحوم حاج قاسم سلیمانی عزیز و هم رزمان شهیدش و این تقارن فرصتی را برای ما ایرانیان مهیا نمود که ما بیشتر با مکتب و مرام این شهید والا مقام آشنا بشویم ، بدانیم یک فرد هم می تواند در مقام الگو ارزشمند و در خور پیروی یک ملت نه یک عالم بشود . رهبری معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه 27 دی ماه در مورد این شهید عزیز فرمودند : زمانی ما می توانیم قدر و اندازه شخصیت این شهید را بدانیم که به ایشان به چشم یک فرد نگاه نکنیم ، بیائیم به حاج قاسم به چشم یک مکتب ، به چشم یک راه نگاه کنیم .

 

 واقعا شگفت آور است که یک مقامی در سخنان خودش در روز حساسی بیاید و این شهید بزرگوار را تحریف کند و شهید بزرگوار ما را شهید مذاکره بنامد ، واقعا از کسی که به عزت یک کشور را به پای نگاه کدخدا به حراج گذاشته است و دم از خزانه خالی در کشور می زند بعید هم نیست و نباید توجه کرد .

 

امروز جمعه 25 بهمن ماه مصادف است با سالروز صدور فتوای تاریخی امام مبنی بر قتل سلمان رشدی به جرم اهانت به پیامبر اعظم و نبی مکرم اسلام

 

فردا  شنبه 26 بهمن ماه مصادف است با ولادت با سعادت حضرت صدیقه کبری (س) و همچنین ولادت با سعادت معمار کبیر انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) که یاد آن امام فرزانه گرامی میداریم و به روان پاکش درود و سلام می فرستیم . این روز همچنین روز بزرگداشت مقام مادر هم می باشد که جا دارد فردا همه ی ما چه انهایی که از این نعمت محروم هستند به یاد مادران خود باشند و خیرات نثار روحشان کنند و با قرائت فاتحه و صفحاتی از قرآن روحشان را شاد کنیم و چه آنهایی که مادرانشان در قید حیات هستند خودشان را برسانند ، عرض ادب کنند و دستان مادر را با افتخار ببوسند . مادر بدون شک یکی از نعمتهای بزرگ پروردگار به ما انسانهاست ، نعمتی که با وجودش انسان ولو در سنین پیری هم احساس آرامش ، امنیت ، خوشبختی می کند از برکت دعای مادر می باشد که انسان قله های افتخار را یکی پس از دیگری می تواند بپیماید و اختصاص روزی از سال به نام مادر آن هم روز ولادت با سعادت مادر امام زمان (عج) و سادات حضرت زهرا (س) گامی است مثبت در جهت ارج گذاری زحمات این قشر سرشار از مهر و عطوفت و محبت که از هیچ نوع فداکاری و گذشت در رشد و بالندگی در شکوفایی فرزندانشان دریغ نمی کنند .

 

نکته آخر در آستانه ی انتخابات مهم و حساس مجلس شورای اسلامی قرار داریم ، همانطور که در راهپیمایی 22 بهمن ماه همه ی مردم با عشق و اخلاص و بعضاً با وضو در این عبادت حضور پیدا کردید در صحنه ی انتخابات هم انشالله روز جمعه آینده 2 اسفند ماه حاضر بشویم ، مراجع تقلید و علما حضور در انتخابات را واجب شرعی اعلام کردند به دلیل اینکه نیامدن پای صندوق رای یعنی تضعیف نظام ، تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی این انقلاب شیعی که بناست انشالله پرچمش به دست با کفایت صاحب اصلی این انقلاب امام زمان (عج) برسد انشالله بر همه ی ماست که انشالله اول صبح روز جمعه آینده به پای صندوق های رای برویم .

 

رهبر عزیزمان فرمودند هر کسی حل شدن مشکلات کشور را دوست دارد پای صندوق رای بیاید و انتخاب کند . انشالله با انتخاب هوشمندانه و مدبرانه مردم ولایی کشور عزیزمان ایران اسلامی مشکلات کشور به تدریج قابل حل خواهد بود . همچون انتخابات های گذشته انشالله پور شور انتخاب های آگاهانه داشته باشیم و با هر سلیقه ی سیاسی که داریم به فرموده مقام معظم رهبری انشالله پای صندوق های رای بیاییم و کاندیدای اصلح را آنهایی که دارای ایمان و به فرموده مقام معظم رهبری آنهایی که انقلابی بودند و ماندند ، آنهایی که شجاع و قوی هستند ، انهایی که از دشمن هراسی ندارند و در مقابل دشمن می ایستند و حرفشان را می زنند و سکوت اختیار نمی کنند و آنهایی که هم متعهد و هم متخصص و هم کارآمد و هم کاربلد هستند انشالله انتخاب کنیم .

 

همه ی نمایندگانی که مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفته اند برای همه ی ما محترم و بزرگوار هستند . ابتدا به آن کسانی که می خواهند وکالت مردم و نمایندگی یک ملت مسلمان را در مجلس شورای اسلامی داشته باشند عرض کنیم که اول با مردم و در میان مردم باشیم ، این طور نباشد در ایام تبلیغات به همه ی مساجد ، معابر ، کوچه ها در همه ی جلسات حضور پیدا کنیم بعد ها که رای آوردیم بریم و دیگر سری هم به مردم نزنیم ، به فکر مردم هم نباشیم به جز اندک افرادی که در انتخابات با ما همکاری کرده اند ، این اشتباه است ، با مردم مشورت کنیم ، در طول این هفته انتخابات بی تقوایی نکنیم و سعی نداشته باشیم رقبای خود را تخریب کنیم این فساد انتخاباتی است چه نمایندگان و چه حامیان کاندید ها ، تا می توانیم شایستگی های نماینده مورد تاید خود را بیان کنیم هیچ اشکالی ندارد اما تخریب دیگران کار ناشایستی است .

 

من یک آیه قرآن را به کاندید ها متذکر شوم که بی صبرانه منتظر هستند که روز شنبه نامشان اعلام شود ، خداوند متعال در سوره مبارکه ی شوری می فرماید : فَمَا أُوتِيتُمْ مِنْ شَيْءٍ فَمَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ۖ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ وَأَبْقَىٰ لِلَّذِينَ آمَنُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُو

ای نماینده ای که هفته آینده روز شنبه نام شریفت بعنوان نماینده مردم انتخاب می شود بدان این کالا ، ابزار ، وسائل مادی که در اختیار تو به مدت 4 سال قرار می گیرد متاع اندک دنیا و این ریاست و کرسی بسیار زود گذر است . این صندلی وفایی برای کسی نداشته و برای هیچ کس ماندگار نبوده است پس به آن دل نبند بلکه به آخرت پایدار دل ببند ، اگر برای رضای خدا برای انسانی قدمی برداشتی آن در نامه عمل ثبت می شود و روز قیامت خداوند متعال از تو تشکر می کند .

 

به قوانین تبلیغات احترام بگذاریم ، هیچ نهادی ، هیچ مسجدی ، هیچ هیئتی ، هیچ مجموعه ای حق ندارد از جایگاه حقوقی اش برای بالا بردن یک نماینده ای استفاده کند ، شخصیت حقیقی افراد بسیار ارزشمند است ، در تبلیغات آزاد انتخاباتی می توانند کنار هر شخصیتی از این کاندیدا حضور داشته باشند .

 

چهار شاخص برای انتخاب نماینده اصلح از منظر قرآن

1 – نماینده ای که انتخاب می کنیم قوی باشد ، شجاع باشد ، نترس باشد

2 – نماینده ای که انتخاب می کنیم امین باشد ، امانت دار باشد ، به رای و اعتمادی مردم امین باشد .

3 – نماینده ای که انتخاب می کنیم باید حفیظ باشد ، از آبروی ملت از رای ملت ، از سرمایه ملت ، از بیت المال مسلمین محافظت کند

4 – نماینده ای که انتخاب می کنیم علیم و آگاه و بصیر و کاربلد باشد .    

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان