کد خبر : 1502 | تاریخ انتشار : شنبه, 21 دی 1398 | بازدید: 2534 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 20 دی 98 عالیشهر

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه20  دیماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

سفارش همه ی انبیاء و اولیا و سفارش قرآن و حتی حضرت صدیقه طاهره زهرای مرضیه (س) مراعات تقوای الهی است .

 

در ایام فاطمیه قرار داریم که متعلق به حضرت زهرا (س) می باشد . ایشان دارای شخصیت والا و ارزشمندی هستند که همه ی بشریت مرهون و مدیون فاطمه زهرا (س) می باشد . روز به روز که بر عمر بشر می گذرد نور اسلام و معنویت حضرت زهرا (س) بر بشریت آشکار تر می شود ، آنچه که مهم می باشد این است که ما وظیفه داریم خود را شایسته ی انتصاب به حضرت زهرا (س) بدانیم ، ما می گوییم شیعه زهرا (س) و اهل بیت هستیم ، شرط آن است که در عمل هم واقعا پیرو اهل بیت باشیم و اِلا به زبان ممکن است که انسان هر ادعایی انجام دهد اما مهم این است که انسان واقعا در عمل و رفتار خود از این منبع نور الهی یعنی زهرای اطهر (س) و ائمه معصومین بهره برداری کند و تخلق به اخلاق اهل بیت پیدا کند . ما برای نجات خود هم در دنیا و به ویژه در آخرت نیاز به عنایت حضرت صدیقه طاهره (س) داریم . ما برای نجات خود از گرفتاری های دنیا و آخرت احتیاج به زهرا (س) داریم و نمی توانیم بدون عنایت و لطف زهرای اطهر (س) و همسر و پدر و فرزندان زهرا (س) موفقیتی در دنیا و آخرت کسب کنیم .

 

حیات طیبه زهرای اطهر (س) به جهاتی به سه مقطع تقسیم می شود .

مقطع اول مقطع ام ابیهایی زهرا(س) می باشد ، از تولد تا ازدواج زمانی که در خانه پدر بود . در عام الحزن در فاصله ی یک هفته دو نفر از یاران مهربان و باوفای پیامبر از دنیا می روند ، حضرت ابوطالب که حامی و یار و یاور پیامبر در همه ی عرصه ها در مقابل دشمنان بودند و یکی هم حضرت خدیجه (س) که علاوه بر اینکه همسر پیغمبر بودند در کنار پیامبر هم خود و هم ثروتش را برای دین اسلام گذاشت. هنگامی که این حوادث رخ می دهد پیامبر در خانه تنها می شود و این زهرا (س) هست که در کنار پدر به او آرامش می دهد . حضرت زهرا (س) در تمام سختی ها و غم و غصه های پدر در کنار پیامبر می باشد و لذا به ایشان ام ابیها یعنی مادر پدر می گویند مانند یک مادر در کنار پیغمبر بود و تسکین دهنده دل پدر گرانقدرش بود .

 

مقطع دوم مقطع ام الائمه ای حضرت زهرا (س) می باشد یعنی از زمانی که دیگر ازدواج می کند و به خانه امیرالمومنین (ع) می رود تا زمان رحلت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) حضرت زهرا (س) در سخت ترین شرایط در کنار امیرالمومنین (ع) زندگی را با کمال سرافرازی به پیش می برد و فرزندان شایسته ای مثل امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و زینبین (س) را تحویل جامعه می دهد و تربیت می کند ، شوهری را نگهداری و محبت می کند مثل علی (ع) که وصی پیغمبر است و رضایت پدری را جلب می کند که اشراف الانبیاء است ، دختر پیامبر ذره ای از لذت های دنیا و تشریفات و تجملات و چیز هایی که معمولا دل دختران و زن ها را می برد و متوجه تجملات و تفاخر ها می شود ولی هیچ یک از اینها بر زهرا (س) اثر نگذاشت و همان زندگی ساده ی خود را در کنار پدر و شوهر به سر برد .

 

مقطع سوم مقطع ام الاسلامی است که از رحلت پیامبر تا شهادت خودش می باشد که یا 75 روز بعد از رحلت و یا 95روز پس از رحلت پیامبر زنده بودند و در این مدت حضرت زهرا (س) ام الاسلام می شوند یعنی مادر همه ی مسلمانان ، برای حفظ اسلام محمد (ص) تلاش و جهاد کردند و در آن خطبه معروفی که در مدینه در حضور ابوبکر و دیگران بعد از غصب فدک بیان کردند ، ترسیم خط رسالت و عظمت جایگاه پیامبر را برای مردم بیان می کنند ، عظمت جایگاه ولایت و امامت را برای مردم بیان می کند و حتی خود را فدای ولایت می کند و در راه ولایت و امامت ضربه می خورد ، مصدوم می شود و در نهایت مظلومانه به شهادت می رسد . حضرت زهرا (س) مانند مادری برای همه ی ما مسلمانان می باشند و از این جهت حق مادری بر گردن همه ی ما مسلمانان دارد .

 

 

خطبه دوم

 

بیانات ارزشمند و مقتدرانه ی مقام معظم رهبری در جمع هزاران نفر از مردم قم که به مناسبت 19 دی ماه در حسینیه ی امام ایراد کردند و همه ی مردم هم بعد از شهادت سردار سلیمانی انتظار داشتند و خصوصاً بعد از سیلی که سپاهیان مقتدر نظام جمهوری اسلامی به آمریکایی های تروریست زدند انتظار داشتند تحلیلی را هم از مقام معظم رهبری بشنوند که ایشان نکات بسیار مهمی را بیان کردند از جمله در رابطه با سپهبد شهید سلیمانی که واکاوی و بیان این مطالب جایگاه ارزشمند و رفیع سردار مقتدری که بعنوان تنها فردی که مفتخر به نشان فتح و نشان ذوالفقار در نظام جمهوری اسلامی بودند .

 

 مقام معظم رهبری فرمودند شهید سلیمانی هم شجاع بود ، هم با تدبیر بود و این ابزار شجاعت را در راه خدا خرج کرد یعنی شجاعت خودش را برای خدا ، برای اسلام ، برای مکتب رسول الله هزینه کرد ، از ویژگی های سردار سلیمانی بالاتر از همه اخلاص بود . ( همین اخلاص سردار بود که قیامت به پا کرد هر چه اخلاص بیشتر باشد خداوند محبت مردم نسبت به انسان را بیشتر می کند )او هم یک فرمانده جنگ آور مسلط در عرصه نظامی بود و هم به شدت مراقب حدود شرعی بود . شهید به دهان خطر می رفت ولی مراقب جان سربازان و همکارانش بود ، برکات این شهادت عظیم این شهید عزیز هر وقت گزارش کتبی و شفاهی از کارهایی که انجام داده بود را به ما می داد بنده قلباً و زباناً سردار سلیمانی را تحسین می کردم اما امروز در برابر کارهایی که انجام داد تعظیم می کنیم . شهادت سردار سلیمانی و این عظمتی که در تشیع جنازه همه من و شما دیدیم نشان از زنده بودن انقلاب در نظام جمهوری اسلامی است و عظمت و زنده بودن نظام و انقلاب را به رخ همه جهانیان کشید .

 

حضرت آقا یک نکته مهمی را که خصوصا برای سیاستمداران و مسئولین مهم است بیان کردند که در شناخت دشمن سهل انگاری و ساده انگاری نشود ، دیگر اینکه بدانیم آمریکا و رژیم صهیونیستی دشمنان اصلی و درجه یک ما هستند و هیچ وقت هم دست از دشمنی بر نمی دارند . عده ای فکر نکنند که ما نباید آمریکا را عصبانی کنیم اتفاقا این دستور قرآن است که باید با دشمن شدید بود .

 

نکته دوم در همین راستا علاوه بر فرمایشات حضرت آقا قیامتی است که امت و مردم منطقه از کاظمین تا کرمان برای سردار سلیمانی به پا کردند اولا این تشیع در عراق و ایران انجام شد و این سابقه نداشته است که هم عراقی ها سردار دلها را با آن عظمت تشیع کردند و هم ایرانی ها و دوم با احتساب همه ی جمعیت شرکت کننده در عراق و ایران در همه ی شهر ها این جمعیت به بیش از 20 میلیون نفر رسید که رکورد در بزرگترین تشیع جنازه عالم شکستند و اینها اثر اخلاص است .

 

نکته بعد سردار سلیمانی مراسم تشیع جنازه را یک مرگ بر آمریکای عینی و علنی دیگر تبدیل کردند و دیگر اینکه هدف اصلی آمریکا و استکبار از به شهادت رساندن سردار سلیمانی به خیال باطل خودشان ایجاد فضای رعب و وحشت در بین مردم ایران و عراق بود ولی دیدیم که در این تشیع جنازه شجاعانه مردم حرکت کردند و نه ترسیدند و نه ارعاب شدند و مردم با عزت و با شعارهای کوبنده در این مراسم شرکت کردند . در این مراسم تشیع جنازه شور و هیجان مردم بیشتر شد و در مقابل نفرت مردم نسبت به آمریکا و استکبار افزایش یافت .

جمعیت فراوان رنگین کمان که از هر قشر ، صنف ، حزب ، جناح ، مذهب ، قوم ، قبیله و کشور در مراسم تشیع جنازه حضور یافتند .

سردار سلیمانی هم یک ژنرال قوی و قدرتمند و محکم و سترگ و با تدبیر و هم متخلق به اخلاق الهی و متخلق به معنویت بودند ، کجای ارتش دنیا سراغ دارید ؟!

 

 

نکته بعد جریان انتقام سخت است ، گام اولی که سپاهیان قهرمان ما در راستای انتقام سخت از شیطان بزرگ که مردم هم خواهان آن از بزرگ بودند ، پایگاه عین الاسد در استان الانبار در 180 کیلومتری غرب الرمادی می باشد که حتی برخی از خبرگزاری ها این پایگاه را پایتخت آمریکا ها در عراق قلمداد می کردند . 16 فروند موشک به این پایگاه شلیک شد و دشمن نتوانست هیچ یک از این موشک ها را رهگیری و منهدم کند و اهمیت موضوع به این است با وجود اینکه آمریکایی ها به اصطلاح خودشان آماده باش صد در صد هم بودند و پیشرفته ترین تجهیزات فوق مدرن جنگی و الکترونیکی را هم همراه داشتند ولی نتوانستند جلو این موشک ها را بگیرند . پایگاهی بزرگ و وسیع و برخوردار از فرودگاه نظامی ، بیمارستان پیشرفته ، سینما ، کافی شاپ ، رستوران و ... در این پایگاه غیر از تجهیزات نظامی بوده است که برای این عملیات از دو نوع موشک فاتح 313 با برد 500 کیلومتر و قیام با برد 800 کیلومتر استفاده شد و این پایگاه را با خاک یکسان کرد و این عظمت قدرت موشکی نظام جمهوری اسلامی ایران است .

نکته دوم عجز سامانه های پیشرفته ی آمریکایی بود که نتوانستند این موشک ها را رهگیری و منهدم کنند . تمام موشک ها دقیقا همگی به هدف اصابت کردند و نکته بعد در رابطه با این انتقام ساعت پرتاب بود که دقیقا همان ساعتی که به شهید سردار سلیمانی حمله کردند در همان ساعت هم انتقام سخت گرفته شد و نکته بعد البته تعداد کشته ها و مجروحان و خسارات سنگین به هواپیماها و هلی کوپتر ها و دیگر تجهیزات و پهباد های موجود در این پایگاه بود که البته آمریکایی ها به شدت نمی گذارند خبرنگار ها و خبرگزاری ها از آن فیلم و عکس بگیرند و کاملا محدود کرده اند و هیچ کس اجازه ورود به آنجا را ندارد و خودشان هم جرأت نمی کنند اعلام کنند چرا که مایه نکبت و شکست بیشتر انها می باشد . برای ما مهمتر از همه این بود که توانستیم قدرت پوشالی و هیمنه خیالی آمریکا را درهم بشکنیم که بعد از جنگ جهانی دوم این اولین باری است که به پایگاه های نظامی آمریکا حمله به این سبک و در این حد می شود و این نشان از این دارد که آمریکا بداند یک ابر قدرتی به نام ایران هم در دنیا وجود دارد . دیگر زمان ابر قدرتی آمریکا و تک قطبی آمریکا گذشت الان قدرتی در این دنیا وجود دارد که چنگ در پنجه استکباری آمریکا کرده و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و هیچ جوابی جز سرشکستگی و نکبت ندارند .

 

نکته بعد در همین راستا لازم می دانیم از اقدام مجلس شورای اسلامی و شورای محترم نگهبان در تصویب و تائید طرح سه فوریتی تروریست خواندن ارتش و وزارت دفاع آمریکا پنتاگون و نهادهای وابسته تقدیر و تشکر کنیم که همان جا و یک روزه برای اولین بار در جمهوری اسلامی است که طرح سه فوریتی در مجلس ارائه می شود و همان جا فی المجلس اعضاء شورای نگهبان حضور دارند و همان جا این طرح را تصویب می کنند .

 

از اقدام دولت در برداشتن گام نهایی و ارزشمند خود در برداشتن و کاهش تعهدات برجامی و رفع همه ی محدودیت ها تقدیر و تشکر می کنیم که البته امیدواریم این تصمیمی که گرفته شده هر چه سریعتر عملی هم بشود .

 

با مردم عزیز کرمان ابراز هم دردی می کنیم که در روزهای خاک سپاری سردار شهید سلیمانی تعدادی از هم وطنان عزیز ما در استان کرمان در ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند و همچنین به بازماندگان جان باختگان حادثه دلخراش هواپیمای اوکراینی که دهها نفر از هم وطنان ما در ان بودند و از دنیا رفتند هم تسلیت عرض می کنیم .

 

هم به مقام معظم رهبری هم به مردم و هم به خود سردار قاآنی تبریک عرض می کنیم این سردار فاتح و پیروز که سالهای سال در کنار سپهبد سلیمانی کار و تلاش کردند و الحمد الله با انتخاب احسن مقام معظم رهبری بعنوان فرمانده سپاه قدس پرچم سردار سلیمانی را برداشت و انشالله تا فتح قدس این سپاه قهرمان حرکت خواهد کرد .

 

نکته آخر ارتحال عالم فرزانه نویسنده و دانشمند توانا یاور دیرینه امام و مقام معظم رهبری اولین رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی را تسلیت عرض می کنیم . ایشان سالهای سال مسئول دفتر استفتاهات امام بودند و بعد هم استفتاهات مقام معظم رهبری را بر عهده داشتند .  

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان