کد خبر : 1466 | تاریخ انتشار : شنبه, 25 آبان 1398 | بازدید: 4017 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه 24 آبان 98 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه24  آبانماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

رمز و راز عبودیت و بندگی پروردگار عالم در سلوک الی الله تقوا و ترک گناه و معصیت و انجام عبادات الهی و اطاعت از فرامین پروردگار عالم است .

 

امروز روز بسیار مبارکی است ، روز میلاد سراسر نور ، خیر و برکت خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) و امام صادق (ع) می باشد .

 

امام صادق (ع) طولانی ترین عمر را در میان ائمه معصومین داشته اند و دارای شخصیتی بسیار با برکت و با عظمت بودند ، نام مبارکشان جعفر و لقب معروف آن حضرت صادق و کنیه معروفش هم اباعبدالله می باشد . پدر گرانقدرش حضرت باقر العلوم (ع) و مادرش هم بانویی بزرگوار به نام ام فروه دختر قاسم ابن محمد ابن ابو بکر هست . در روزگار آشفته سال 83 قمری امام صادق (ع) در شهر مقدس مدینه به دنیا آمدند ، حدود 12 سال با جد گرانقدرش امام سجاد (ع) زندگی کردند و 19 سال هم همزمان بود با دوران آخرین عمر پدر بزرگوارش امام باقر (ع) ، دوران امامت امام صادق (ع) 34 می باشد که 18 سال از این 34 سال هم زمان بوده با 5 خلیفه آخرین سلسله منحوس اموی و 16 سال آخر هم همزمان بوده با دو خلیفه جبار عباسی ، معلوم است این دوران دوران بسیار سختی برای امام صادق بوده است ، در دوران زندگی امام صادق (ع) از سوی حاکمان مروانی و بعدش عباسی فشار های بسیار زیادی برای امام ایجاد می کردند و بارها امام را از مدینه به جاهای دیگر تبعید می کردند و مورد اذیت و آزار روحی و جسمی قرار می دادند و امام صادق (ع) هم در بعضی از موارد چاره ای جز تقیه نداشتند .

 

دوران امامت امام صادق (ع) از سال 114 تا سال 148 بود که این دوران شرایط بسیار بحرانی از نظر سیاسی و اجتماعی تاریخ اسلام بود چون از آن طرف بنی امیه داشتند رمق های آخر را می کشیدند و سپری می کردند و تمام هم و غم و تلاش بنی امیه این بود که چند روز دیگری به عمر ننگین و ظالمانه خودشان ادامه بدهند و از آن طرف هم بنی عباس تلاش می کردند یک حکومت جدیدی را برای بعد از انقراض بنی امیه پای ریزی کنند . درگیری های بسیار زیادی بین بنی عباس و بنی امیه بود ، خواستگاه بنی عباس منطقه عراق و شهر کوفه و هاشمیه کوفه بود و مرکز خلافت و حکومت بنی امیه هم معمولا در شام بود و لذا در این دوران بسیار وخیم شرایط سیاسی اجتماعی که درگیری شدید بین خاندان اموی و عباسی بود معمولا درگیری ها در مناطق عراق و شام بود و لذا مکه و مدینه به دلیل دوری از این درگیری ها یک مقدار آرام تر و آسایش بهتری برای مردم وجود داشت لذا این جاست که امام صادق (ع) از فرصت استفاده نمودند و دانشگاه بزرگ جعفری را در مدینه ایجاد کردند که بیش از 4000 نفر پای درس امام صادق از افکار و اندیشه ها و مذاهب مختلف نه فقط شیعه بلکه گروه های متعدد دیگری از جمله اهل سنت هم می نشستند .

پایه های فکری مکتب تشیع در این زمان پای ریزی شد چون فرصت بسیار مناسبی بود ، در زمان ائمه قبل شرایط به گونه ای بود که نمی توانستند پایه های برجسته مکتب تشیع را رسما بیان کنند اما زمان امام باقر (ع) و بیشتر در زمان امام صادق (ع) این فرصت پیدا شد و لذا بزرگترین دانشگاه اسلامی را بعد از ظهور اسلام ، امام صادق (ع) در مدینه به پا کردند و بعد ها شاگردان امام سخنان و فرمایشات امام را بعنوان کتاب های چهارصد گانه به تعداد 400 کتاب مطالبی را که امام بیان کرده بود نوشتند و بعد نیز علمای شیعه این چهارصد کتاب را در چهار کتاب ارزشمند خلاصه کردند .

 

احیاء کننده تشیع علوی امام صادق (ع) بودند و ایشان شخصیتی بودند که هم در رابطه با کربلا و جریانات آن حادثه مطالب ارزشمندی از او به یادگار مانده ، ایشان توصیه های بسیار زیادی برای برگزاری جلسات عزاداری ابا عبدالله (ع) و تکریم نام و یاد شهدای کربلا می کردند و از آن طرف نیز وعده آمدن مهدی آل محمد (عج) را می دادند . استمرار شریعت محمدی (ص) در قالب تکریم شعار حسینی و آمادگی برای جریان جهانی ظهور مهدی (عج) و ایجاد دولت مهدوی همگی از کارهایی بود که امام صادق (ع) در طول سالیان عمر با برکتش انجام دادند .

 

 

خطبه دوم

 

امروز جمعه 17 ربیع الاول یادآور انفجار نور محمدی (ص) در مکه و انفجار نور امام صادق (ع) در مدینه بود . میلاد این دو نور را به ساهت مقدس حضرت ولیعصر (عج) و همه ی شما رهروان راستین اهل بیت عصمت و طهارت تبریک عرض می کنم .

 

انقلاب اسلامی ما جلوه ای از نهضت پر عظمت رسول گرامی اسلام می باشد .

 

امروز همچنین روز کتاب ، کتابخوانی و کتابدار نیز می باشد .   از 24 تا 30 آبان هفته کتاب و کتاب خوانی می باشد .

عمده بیانات و فرمایشات مقام معظم رهبری در این راستای تشویق ، تقدیر و تجلیل از کتاب و کتابداران و تشویق به کتاب خوانی در چند محور می باشد

1 -  نقش و اهمیت کتاب در ارتقاء فرهنگ جامعه ، (هر چه مردم بیشتر اهل مطالعه باشند سواد آنها بیشتر و فرهنگ بالا تر می شود و در نتیجه جامعه دارای فرهنگ بهتری خواهد شد .)

2 – لزوم انس فردی و خانوادگی و عمومی مردم با فرهنگ کتاب و کتاب خوانی بعنوان بخشی از سبک زندگی

3 – اهمیت نقش دولت و حاکمیت در احیاء کتاب و کتاب هایی که میراث فرهنگی ایران ، مکتب اسلام و جامعه ماست

یکی از هدایایی که ما باید همیشه آن را برای افرادی که دوست داریم در نظر بگیرم کتاب است . در مساجد ، حسینیه ها و تکایا بخشی ولو کوچک را بعنوان کتاب خانه در نظر بگیرید تا مردم به آن جا مراجعه کنند .

 

موضوع بعد تقدیر از اقدامات ارزشمند قوه قضایی و ریاست محترم این قوه می باشد ، قوه ی قضایی طی ماه های اخیر با برنامه های مناسب و به موقع و بدون توجه به برخی محدودیت ها و موانع و ملاحظات در راه مبارزه با فساد اقتصادی انصافا گام های بلند و تاثیرگذار و ارزشمندی را برداشته است . ما ضمن تشکر از این برنامه ها و اقدامات انقلابی قوه قضاییه و ریاست محترم این قوه امیدواریم انشالله با قاطعیت و قوت و صلابت بیشتر و بدون توجه به دو قطبی سازی های کاذب ، با مبارزه بی امان و مستمر برای ریشه کنی فساد در هر سطح و جایگاهی انشالله شرایط بهتر را برای مبارزه با فساد فراهم کنند و برای تحقق عدالت اقتصادی که جزو منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم هم هست انشالله قدمهای بلند تری برداشته شود که درهمین راستا لازم می دانم از عزیزان اطلاعات سپاه که بعنوان بازو و کمکی هستند برای دستگاه قضا تقدیر و تشکر کنم از جمله پس از دستگیری مفسد سیاسی روح الله زم توانستند ابر مفسد اقتصادی را هم در خارج دستگیر و وارد کشور کنند و انشالله پای میز محاکمه بکشانند تا برای دیگران هم درسی باشد که فرصتی برای فساد و فساد انگیزی در کشور پیدا نشود .   

 

نکته دیگر رژیم صهیونیستی اخیرا با ترور ناجوانمردانه یکی از فرماندهان قهرمان عملیات جهاد اسلامی و همسر مکرمه ایشان و هم زمان بمبارانی که منجر به شهادت بیش از 30 نفر از غیر نظامیان مردم فلسطین شد که البته این هم نشان از درماندگی و استیصال رژیم صهیونیستی است و ما ضمن محکوم کردن این جنایت و هم دردی با ملت مظلوم فلسطین یادآوری می کنیم که هم چنان مسئله فلسطین مسئله اول جهان اسلام است .

 

در رابطه با شهر عالیشهر من توصیه مجددم به دوستان شورای اسلامی شهر این است که دور همدیگر برادرانه و دوستانه بنشینید و دیگر بهانه ای به نظر من وجود ندارد ، طبق قانون و ضوابط به مشکلات و گرفتاری های مردم برسید ، من از همه ی تلاش ها و فعالیتها و زحماتی که تا کنون عزیزان شورا انجام داده اند تشکر می کنم اما شورا نباید محل تسویه حساب های شخصی باشد ، شما نماینده مردم هستید ، چه کسانی که به شما رای دادند و چه کسانی که به شما رای ندادند ، قانونا شما نماینده تمام مردم عالیشهر هستید ، خدایی ناکرده بهانه تراشی نکنید ، این جور نباشد که یک مصوبه به نفع مردم عده ای در شورا تصویب و عده ای رد کنند ، این که نشد کار و اداره شهر و شهرسازی ! بینی و بین الله بنشینید و به هم کمک کنید ، اگر چه من هنگامی که صحبتی می کنم تعدادی از دوستان شورا می گویند ما اصلا هیچ اختلافی نداریم ، الحمد الله ما که از خدا می خواهیم این گونه باشد ، هر وقت که من تذکر دادم آقایان شورا معترض شدند که ما با هم هیچ اختلافی نداریم ، پس از امروز به بعد ببینیم که چطور نشان می دهید که اختلافی با هم ندارید . شما نماینده مردم هستید پس بنشینید و درد مردم و گرفتاری های این شهر را برطرف کنید ، انتظار مردم این است که شما از مسئولین استانی و استاندار و حتی اگر لازم باشد مسئولین کشوری بخواهید تا یک جلسه ای ویژه شهر عالیشهر جهت رفع مشکلات برگزار کنند ، این همه جمعیت در این شهر ساکن هستند ، این همه گرفتاری وجود دارد ، مشکل اتوبوس رانی ، مشکل حمل و نقل ، مشکل زمین ورزشی جوانان ، مشکلات بهداشتی و رفاهی و سایر مشکلاتی که خود بیشتر در جریان هستید ، تلاش هم کرده اید اما باید بیشتر تلاش کنید ، در سایه وحدت و برادری خیلی از مشکلات حل خواهد شد و بزرگترین موانع هم برداشته می شود . امیدواریم اعضاء شورا دلسوزانه ، خالصانه و برای خدا مسائل و مشکلات شهر را بر طرف سازند ، ما و مردم هم در کنار شما هستیم به شرطی که واقعا دلسوز باشید و برای رفع مشکلات این شهر که یکی دو تا نیست کار کنید و با پیگیری بودجه جذب کنید تا انشالله شهر را آباد نمائید .

 

توقع و انتظاری هم که از نماینده محترم مجلس شورای اسلامی داریم این است که واقعا تا کنون چند بار به عالیشهر جهت رفع مشکلات مردم تشریف آورده اید ؟ چند بار به مسائل و مشکلات رسیدگی کرده اید ؟ من نمی خواهیم بگویم که اصلا رسیدگی نکرده اید ، انشالله در تلاش هستید اما فقط ما باید موقع رای به سراغ مردم بیاییم و خودمان را در جلسات و میتینگ ها نشان بدهیم ؟! آیا نماینده مجلس از مسائل و مشکلات و کمبودهای عالیشهر خبر ندارد ؟! باید جوابگو باشند ، هر مسئولی به سهم خودش باید جوابگو باشد و در قبال مردم وظیفه دارند .

 

نکته آخر در خصوص بنزین و مشکلی است که بوجود آمده ، البته بعضی اوقات بد سلیقگی هایی صورت می گیرد ، شب میلاد پیغمبر و امام صادق (ع) شب جشن که همه مسرور ولادت پیامبر و امام صادق (ع) بودند ، به نظر من موقع انتخاب این مسئله و تصویب آن در این زمان آیا لازم بود ؟ آیا مشکلات ما همگی حل و همین فقط مانده بود ؟ متاسفانه بعد از این اقدام آنرا منتسب به رهبری می کنند ، آقا کی گفتند که بنزین گران شود ؟! آقا می گویند بنزین را مدیریت کنید ، شما که مدیران تدبیر و امید هستید پس انرژی و اقتصاد را مدیریت کنید ، اگر این مسئولین هشت و یا ده و 15 سال قبل به فرمایشات حضرت آقا عمل کرده بودند و اقتصاد مقاومتی را واقعا اجرایی می کردند مشکلات ما کمتر بود نه چند سال فقط به برجام چسپیدید و به هیچ جایی هم نرسیدید و بعد هم هنوز دست بردار نیستید ، در این که مصرف انرژی متاسفانه در ایران ما از نرم جهانی واقعا بالاست قبول داریم اما کی رهبری فرمودند که بنزین را گران کنید ؟ اگر می خواستید بنزین را گران کنید اولا سر وقت خاصی اعلام می کردید و ثانیا باید کنترل کنید وقتی بنزین 3 برابر گران می شود کرایه ماشین و سایر اقلام نیز طبیعتا گران میشود و تاثیر گذار است .  

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان