کد خبر : 1456 | تاریخ انتشار : شنبه, 11 آبان 1398 | بازدید: 2589 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خطبه های نماز جمعه 10 آبان 98 شهر عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه10  آبانماه 98 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم  شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 خطبه اول

حجت الاسلام هاشمی در ابتدای خطبه اول خود ضمن توصیه و سفارش به مراعات تقوای الهی در خصوص حق الناس مطالبی را این چنین بیان فرمودند :

از آنجا که ما در جامعه و در ارتباط با هم نوعان خود زندگی می کنیم یک سری حقوقی نیز بر گردن هم داریم ، و منظور از حق الناس نیز همین است که حقوقی که مردم بر گردن ما دارند و اگر خدایی ناکرده حقی را از مردم پایمال و ضایع کنیم اینها حق الناس می باشد .

حق الناس دارای وسعت و محدوده ی وسیعی می باشد که در این جا چهار نوع حق الناس مورد بررسی قرار می گیرد

1 – احترام به حق مالی مردم

اگر کسی از راه ربا ، رشوه ، فریبکاری ، سرقت و هر گونه تصرف نا مشروع مالی را از کسی خورده باشد باید به تحصیل رضایت صاحب مال و یا پس دادن آن مال اقدام نماید . اگر کسی حقی را از بیت المال غصب کند خیلی بدتر است چون این بیت المال متعلق به تمام افرادی است که در آن جامعه زندگی می کنند . کسانی که اختلاس می کنند باید جوابگوی تک تک افراد جامعه باشند .

 

2 – احترام به جان مردم

جان ، جسم مردم ( چشم و دست مردم ، سیلی زدن به بدن همگی دیه دارد و حق الناس است ) حتی انسان حق ندارد به زن و فرزند خود هم بزند به گونه ای که سیاه و کبود شود .

امیرالمومنین (ع) فرمودند : خداوند می فرماید : به عزت و جلالم سوگند از ظلم هیچ ظالمی نخواهم گذشت اگر چه به اندازه دست بر دست زدنی باشد

علاوه بر احترام بدن و جسم ، بعضی با ترساندن و اندوهگین ساختن ، آزردن و ضربه به اعصاب و روان موجب ناراحتی آنان فراهم کنند ، گاهی اوقات شوخی های بی مورد و هر گونه ترساندن و ناراحتی روحی و روانی برای مسلمان همگی حق الناس است .

 

3 – حفظ آبروی دیگران و احترام به آنها

روایت های بسیار زیادی در رابطه با حفظ حرمت آبروی مومن داریم که حتی در روایت داریم به اندازه حرمت خانه کعبه می باشد . گاهی اوقات در فضای مجازی به همین راحتی به همه تهمت می زنند ، همه را دزد و اختلاس گر می کنند ، همه را فریب می دهند . در خصوص این موارد باید جوابگو باشند . عزیزانی که قلم به دست هستند همه باید جوابگو باشند ، وای به حال کسی که آبروی مومنی را ببرد .

متاسفانه الان که انتخابات شروع می شود بعضی از افراد چقدر برچسب به یکدیگر می زنند . بعضی ها برای اینکه خودشان را بالا ببرند دیگران را له می کنند . شیوع و انتشار گناه ، خود معصیت دارد ولو طرف مقابل گناه کار هم باشد .

 

4 – احترام به حق بهره مندی مردم  

ما نباید برای رسیدن مردم به حق خودشان مانع ایجاد کنیم . مصداق این مورد در صف نانوایی می تواند باشد که بدون در نظر گرفتن حق مردم جلو برویم و نوبت کسی را از بین ببریم . در خصوص منازل سازمانی نیز همین طور اگر کسی زمان حضورش تمام شده باشد و  از حق خود اضافه در آنجا زندگی کند حق الناس است و نماز و روزه در آنجا مشکل دارد .

 

خطبه دوم

 

   تقدیر و تشکر می کنم از همه ی شما مومنین و متدینین ، دلدادگان و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت و عزاداران اهل بیت که انصافا در این دو ماه محرم و صفر هر آنچه در توان داشتید را برای رونق مجالس و محافل عزای سالار شهیدان کربلا گذاشتید ، خطبای محترم ، مداحان بزرگوار ، تعزیه گردان ها ، نوحه خوان ها ، سینه زن ها ، شما برادران و خواهران از اقشار مختلف مردم ، متولیان و مسئولین هیئت امناء مساجد ، حسینیه ها ، تکایا چه در شهر عالی شهر و چه در روستاهای همجوار و تمام کسانی که در این ایام عرض ادب کردند به ساهت مقدس رسول اکرم و خاندان عصمت و طهارت از همگی تقدیر و تشکر فراوان می کنم .

 

امروز جمعه 10 آبان ماه مصادف است با شهادت آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی اولین شهید محراب که یاد و خاطره ی این شهید والا مقام و همچنین همه ی شهدای محراب و همه ی شهدای راه محراب و همه ی شهدای نماز جمعه را گرامی میداریم .

 

دوشنبه 13 آبان مصادف است با چند مناسبت ملی پر اهمیت و پر خاطره برای انقلاب از جمله تبعید امام امت از قم به ترکیه توسط ایادی رژیم منحوس پهلوی در سال 1343 ، دومین مسأله کشتار دانش آموزان عزیز در دانشگاه تهران باز هم توسط مزدوران پهلوی در سال 1357 و روز دانش آموز که در این روز یاد و خاطره ی شهدای دانش آموز را گرامی می داریم . همچنین این روز مصادف است با سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی ، تسخیر لانه جاسوسی در سال 1358 توسط دانشجویان پیرو خط امام انجام شد و هر چه از زمان این حادثه می گذرد ما بیشتر پی به جاسوس خانه بودن سفارت خانه های آمریکا در جهان می بریم .

 

الان همه ی دنیا می دانند که سفارت خانه ها و کنسول گری ها و دفاتر نمایندگی و حتی پایگاه های نظامی آمریکا در کشور های مختلف جهان نه یک مکان سیاسی بلکه پایگاهی برای انواع جاسوسی های مدرن و پیشرفته ، خراب کاری های گسترده و فراهم ساختن فتنه ها و آشوب های مختلف در کشور های هدف استکبار جهانی است . گویا ماموریت این سفارتخانه ها و یا به تعبیری لانه های جاسوسی شیطان بزرگ نا آرام سازی جهان برای آسایش مستکبران عالم و صهیونیستی است . نمونه اخیر این مسأله جریانات اخیر در کشورهای منطقه ، حوادث و فتنه های اخیر لبنان و عراق می باشد . طبق اسناد امنیتی مشخص شده سفارت آمریکا در عراق اخیرا در این جریانات با تشکیل اتاق فرمان آشوب در استان الانبار را آغاز و هدایت می کند ، مزدوران بعثی و تکفیری ، سکولار و لائیک را برنامه ریزی می کند با تشکیل تیم های هماهنگی تظاهرات عملیات روانی ، فناوری اطلاعات ، پشتیبانی و لجستیک و کمک رسانی مشغول فعالیت شبانه روزی بوده است و حتی اتوبوس را در اختیار اینها می داد که آنها را از هتل های مبدا به میادینی که باید تظاهرات کنند حمل کند .

البته خواسته های عموم مردم به حق می باشد چرا که مردم می گویند فساد نباشد ، مشکلات اقتصادی برطرف شود و ما هم قبول داریم و خود مسئولین عراقی هم به این مسائل اذعان می کنند ولی این تیم های خراب کاری آمریکا در قالب بعثی ها و تکفیری ها به دنبال ایجاد نا امنی ، کشتار ، آتش زدن مغازه ها و ازبین بردن ساختمان های دولتی و گرم کردن آشوب ها می باشد و این نتیجه کارهای جاسوسی و سازمان دهی جاسوس خانه آمریکاست .

سفارت آمریکا با پول عربستان و اجاره هتل هایی در بغداد و در بعضی از شهرهای دیگر تحت پوشش گردشگر آنها را به خیابان ها گسیل می دادند و بر موج اعتراضات مردمی افزوده می کردند و لذا الان اعتراضات مردمی نسبت به روزهای اول هم در لبنان و هم در عراق آرام تر و مسالمت آمیز تر شده چرا که مردم فهمیدند دارند اینها را بازی می دهند و آمریکایی ها ، سعودی ها و اماراتی ها از مطالبات مردم دارند برای براندازی نظام شیعی در عراق سوء استفاده می کنند .

 

مسأله دیگر که این روزها روی سایت ها و رسانه هاست جریان مرگ ابوبکر البغدادی می باشد البته این بر اساس ادعای آمریکایی ها می باشد . آمریکایی ها چقدر خناس هستند خودشان البغدادی را پرورش می دهند و خود این ترامپ در انتخابات گفت اوباما البغدادی را بزرگ کرد ، اوباما داعش را در عراق ایجاد کرده ، پس خودشان این افراد را می آورند و خودشان هنگامی که دیدند این بعنوان یک مهره سوخته شده او را از بین می برند و البته او را در یک منطقه ای ازبین بردند که قرار بود سوریه بعد ها در آنجا عملیات کند چرا که اگر بعد ها سوریه در آنجا عملیات می کرد و البغدادی را می گرفتند بعنوان یک جعبه سیاه پر از اطلاعات بسیار فوق محرمانه بود که می توانست دست آمریکایی ها و سعودی ها را بیشتر از این که هست رو کند و لذا به بهانه های مختلف البغدادی را طبق ادعای خودشان کشتند و این نشان دهنده سیاست یک بام و دو هواست ، ابوبکر البغدادی مدت ها در افغانستان در کنار طالبان به سر برده ، بعد ها به القاعده و بن لادن و سپس ابومصعب الزرغاوی می پیوسته و طبقه اسنادی که وجود دارد در دورانی که آمریکایی ها جنگ عراق را ایجاد می کنند خود البغدادی را می گیرند و به زندان می اندازند و در این زندان چه کارهایی و چه تفکراتی را روی او انجام دادند بعد ها دیگر روشن شد و طبق سناریویی که آمریکا برای البغدادی نوشت دولت اسلامی عراق و شام و یا داعش را در سال 2014 بنیان گذاری کرد و چند ماه بعد از تصرف آسان و بدون خون ریزی استان موصل توسط داعش البغدادی با حمایت آمریکایی ها در مسجد نور شهر موصل سخنرانی معروفی می کند و همان جا رسما بنیان حکومت داعش را اعلام می کند و خود را خلیفه واجب الاطاعه مسلمین قلمداد می کند و بعد ها همین افراد مورد تائید آمریکا و از نظر مالی و لجستیکی و اطلاعاتی مورد حمایت بعضی از کشورهای منطقه قرار می گیرد .

در این مورد باید بدانیم که مهمتر از هلاکت یک عنصر درجه یک تروریسم که جز ده رهبر تروریست دنیا قلمداد شده ، مهمتر از کشته شدن شخص ابوبکر البغدادی متاسفانه بقای تفکر تکفیری است که هنوز وجود دارد . هم در سوریه ، هم در عراق و هم در افغانستان متاسفانه کم و بیش وجود دارد و مهمتر از آن بقای تروریسم دولتی است که امروز در دولت های رژیم صهیونیستی و آمریکا و عربستان و امارات متاسفانه جلوه کرده است و علاوه بر اینها مرگ ابوبکر البغدادی اگر راست باشد یک درس عبرتی برای خوش باوران و دل بستگان به غرب و به آمریکا می باشد که باز هم با چشمان خود ببینند بعد از هلاکت صدام که مهره خودشان بود ، بعد از هلاکت قضافی ، ملا عمر ، بن لادن و زرغاوی و ... سرانجام نوبت البغدادی رسید و او هم مثل اصلاب خودش سزای سالها خوش خدمتی به اربابش آمریکا را گرفت و این نشان می دهد آمریکایی ها هر مهره ای در هر جای دنیا تا زمانی که لازمش دارند خوب حمایت می کنند و بعد هم مثل دستمال کاغذی توی سطل آشغال می اندازند و از بین می برند .

 

چهارشنبه 8 ربیع الاول مصادف است با شهادت امام حسن عسکری (ع) که تسلیت عرض می کنم و طبیعتا با شهادت امام عسکری (ع) دوران عمر انسان 250 ساله ای که از امام علی (ع) تا امام عسکری (ع) بود به پایان می رسد و دوران غیبت صغری و کبری آغاز و دوران امامت مهدی آل محمد (عج) شروع می شود .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان