کد خبر : 1127 | تاریخ انتشار : چهارشنبه, 14 شهریور 1397 | بازدید: 591 | ایمیل | پرینت | دسته بندی : خطبه ها
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزیده خطبه های نماز جمعه 09 شهریور 97 عالیشهر

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه  09  شهریور  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین صفری  امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

رسول گرامی اسلام فرمودند : روز غدیر خم برترین اعیاد امت است . عیدالله الاکبر است و از تمامی اعیاد بالاتر می باشد ، اما آنچه که واقعه غدیر را حائز اهمیت می کند و از همه ی اعیاد فضیلت آن بالاتر است و از سایر وقایعی که در راه تثبیت امامت امیرالمومنین به وقوع پیوسته ممتاز می کند این چند مورد است :

1 – صراحت گفتار پیامبر اکرم (ص) و وضوح دلالت فعل و قول حضرت هر دو با هم قرین بودند و این در کمتر واقعه ای اتفاق افتاده است .

2 – نزدیکی به زمان رحلت حضرت ختمی مرتبت و اینکه حضرت مامور بودند تا آنچه که نا تمام گذاشته اند را تمام کنند و جای هیچ گونه ابهامی در احکام و دستورات الهی باقی نگذاشته باشند .

3 – اعلان این مهم در میام گروه کثیری از مسلمانان در تاریخ رسالت نبوی کم سابقه بوده است تا حجت به نحو اتم و اکمل بر همه تمام شود .

4 – اهمیت واقعه غدیر آنچنان است که چنین روزی در میان مسلمانان از بزرگترین اعیاد امت آن هم با فضیلت ترین اعیاد نام گذاری شده و لذا بر همه ی شیعیان واجب است که این واقعه را پاسداری کنند و خاطره اش در اذهان هر چه بیشتر و بهتر زنده زنگه دارند .

5 – موضوع خلافت حضرت امیرالمومنین (ع) همچون احکام دین مستند به وحی است و رسول خدا موظف است آن را به مردم ابلاغ نماید . در این جا پای وحی درمیان است و خطا ، نصیان و اغراض شخصی و مسائل عاطفی که از خویشاوندی نشات می گیرد به کلی منتفی است .

پیامبر اکرم فرمودند : امروز یعنی 18 ذی الحجه دینم را برای شما کامل نمودم ، یعنی تا به امروز دین شما کامل نبوده ، 23 سال رسول گرامی اسلام احکام دین را بیان نمود و اگر امر ولایت و امامت را پیامبر اکرم نرساند رسالت 23 سال نبوت را نرسانده است یعنی تمام احکام ، ضروریات و فروعیات یک طرف و مساله امامت و ولایت هم یک طرف می باشد . اسلام بدون ولایت امیرالمومنین (ع) دین کامل نیست و ارزشی ندارد و از طرف خدا آن دین کامل نخواهد بود .

تبریک و تهنیت عرض می کنم سالروز فرا رسیدن ولادت با سعادت هفتمین امام شیعیان حضرت موسی ابن جعفر (ع) که در روز 20 ذی الحجه میلاد گوهر بار آن امام عزیز می باشد ، از القاب معروف حضرت ، لقب کاظم  به معنای فرو خورنده خشم و غضب است و جا دارد ما شیعیان با پیروی از آن حضرت در این مساله که در سختی ها و مشکلات گاها انسان دچار خشم و غضب می شود از امام موسی ابن جعفر (ع) این درس فرو بردن خشم را فرا بگیریم . امام کاظم (ع) با توجه به شرایط سخت سیاسی و اجتماعی که علیه ایشان وجود داشت در بسیاری از موارد مجبور به تقیه بودند و بعد از پدر بزرگوار خود نهضت علمی را دنبال کرد و پیروانش را که پراکنده شده بودند از نو گردهم آورد و به مجلس درس جمع نمود و سر و سامان دادند و از این طریق مبارزه علمی در مقابل فشارهای حکومتی را ادامه داند و از این میان تعالیم و آموزه های شریعت محمدی را به پیروان راستین خود ارائه دادند .

 

روز دوشنبه 12 شهریور روز مبارزه با استعمار انگلیس و سالروز شهادت رئیس علی دلواری است که یاد و خاطره ی این شهید والا مقام را گرامی میداریم که در مقابل انگلیس استقامت نمود و جان خود را نثار کرد و این کشور و خاک را از دست اجانب و استعمار پیر انگلیس نجات دادند و درس بزرگی را به همه ی ما دادند که در مقابل استعمار و طاغوت باید مقاومت کرد .

 

روز سه شنبه 13 شهریور ماه مصادف است  با روز تعاون ، تعاون و همکاری از جمله موضوعاتی است که در رشد و شکوفایی جامعه نقش بسزایی ایفا می کند و تعاونی ها ظرفیتی مهم در پیشرفت همه جانبه کشور را دارند ، علاوه بر اینکه با ایجاد تعاون میان افراد جامعه هم هم افزایی و هم دلی و انسجام در امور اجتماعی هست و هم کمک به حل مشکلات جامعه دارد . از طریق تعاون ، همکاری و هم بستگی انسجام اجتماعی بیشتر خواهد شد و از این طریق مشکلات جامعه حل خواهد شد ، بنابراین تعاونی ها بهترین جلوگاه پیوند مناسب میان اقتصاد ، فرهنگ و سیاست می باشد و در این برهه و زمان که مشکلات اقتصادی ما بیشتر شده است نقش تعاونی ها هم بیشتر خواهد بود .

 

روز چهارشنبه 14 شهریور ماه مصادف است با شهادت آیت الله قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی ، شهید پاسدار حریم قضاوت و شهید راه عدالت است ، یاد و خاطره ی این شهید والا مقام و همچنین شهید وحید دستجردی را گرامی میداریم و این روز همچنین روز مباهله نیز می باشد ، ماجرای مباهله که در سال 10 هجری در مدینه منوره رخ داد نماد حقانیت حضرت رسول خدا (ص) می باشد ، نماد ایمان راسخ پیغمبر خدا و خاندان او به رسالت و نبوت و دین خداست ، عظمت این حادثه به حدی است که قرآن کریم آنرا برای همیشه تاریخ جاودان و ماندگار نمود و با یاد کردن آن در آیه 61 سور آل عمران برای همیشه مومنان را به قرائت این آیه یادآوری و توصیه می کند و از میان همه ی درسهایی که مباهله برای ما دارد اگر بخواهیم یک درس را برای امروز خودمان انتخاب کنیم به نظر می رسد این درس باشد که پیامبر خدا در سختی ها و ناملایمات خود و خانواده اش را به خطر انداخت و جان گرامی ترین فرزندان و خاندانش را که از عزیزترین افراد بودند در برابر خطر انداخت و در همین امر نشان داد که حقیقتا به دینی که آورده است ایمان دارد و این را برای همه نشان داد . امروز کسانی که بر  حقانیت دین  اسلام و  انقلاب اسلامی ایمان دارند پس باید پیش قدم در تحمل سختی ها و خطرها قرار بگیرند .

 

اگر مسئولان کشور همانند مردم و جلوتر از مردم در سختی ها و مشکلات اقتصادی و تحریم و گرانی ها و بیکاری های فرزندانشان خودشان را هم جلو بیاندازند و این سختی ها را متحمل بشوند بدانند که مردم هم از رفتن به راه حق خسته نشدند و با مشاهده آنها حقیقت و حقانیت گفته های مسئولان برای مردم مشخص می شود ، این درس روز مباهله است .

 

25 ذی الحجه مصادف است با روز نزول سوره ی دهر بر پیامبر گرامی اسلام و به همین مناسبت روز خانواده نامیده شده است ، این سوره یادآور گذشت در راه خدا و رسیدگی  خاندان پیامبر به نیازمندان و تکریم خانواده است . عالمان شیعه و غیر شیعه اتفاق نظر دارند که این سوره در بیان فضائل اهل بیت و به خصوص حضرت علی (ع) نازل شده است . شایسته است که ما جامعه شیعه و پیروان دین خدا به این فضیلت رسیدگی به نیازمندان و فقرا اقتدا کنیم .

 

خانواده در اسلام جایگاه ویژه ای دارد و تاکیدات فراوانی شده است ، از عوامل موثر در تقویت خانواده مساله اعتقادات و مذهبی بودن خانواده است ، این مساله البته خاص جوامع مسلمانان نیست حتی مطالعات بین المللی نشان می دهد که هر جای دنیا افرادی مذهب و اعتقاد به دین داشته باشند در میان آن خانواده مسائل و مشکلات اجتماعی بهتر حل می شود و فرو پاشی خانواده کمتر خواهد بود . ایمان نقش بسزایی در حفظ خانواده دارد و روند توسعه غربی یکی از عوامل اصلی فروپاشی خانواده هاست که متاسفانه حرکت در مسیر غرب گرایی در کشور ما خانواده ها را تهدید می کند و یکی از عوامل جدی در تضعیف و فروپاشی خانوا ه ها مساله ی شبکه های اجتماعی است که در حال حاضر یکی از دشمنان ارتباطات واقعی میان انسانها محسوب می شود ، دنیای مجازی به نوعی به جنگ دنیای واقعی آمده است . طبق تحقیقات صورت گرفته شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در فرو پاشی خانواده ها ایفا می کند .

 

آغاز محاکمه ی اخلال گران اقتصادی گام بزرگی برای جلب امید و اعتماد مردم به دستگاه قضا می باشد .

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان