کد خبر : 865 | تاریخ انتشار : شنبه, 11 شهریور 1396 | بازدید: 480 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

عید سعید قربان عید قربانی کردن نفس اماره می باشد

آیین عبادی نماز عید سعید قربان در تاریخ 10 شهریور ماه 96 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین بحرانی راد امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز عید قربان به این صورت میباشد :

 

 

خود و همه ی شما برادران و خواهران نمازگزار و ایمانی را به تقوای الهی و اکتساب فضائل اخلاقی و ترک رذایل اخلاقی توصیه و سفارش می کنم .

عید سعید قربان عید قربانی کردن نفس اماره می باشد . امروز روز عید قربان روزی است که حاجیان قدم به سرزمین منا می گذارند و نماد شیطان را سنگ می زنند و قربانی می کنند و بخشی از اعمال حج آنان به اتمام می رسد . در آیات و روایات سفارش به این واجب الهی یعنی انجام مناسک حج برای هر انسان در طول عمر یک بار برای کسانی که استطاعت زمانی و مکانی داشته باشند مثل نماز و روزه واجب اعلام شده است . در روایات ترک کردن حج بسیار نهی شده است و فرموده اند که اگر کسی برای انجام اعمال حج مستطیع باشد و اعمال حج را انجام ندهد مرگش بر مرگ جاهلیت است . حاجی قدم جای قدم های ابراهیم خلیل الرحمان و حاجر و اسماعیل ذبیح می گذارد ، در خانه خدا طواف می کند سعی بین صفا و مروه انجام می دهد ، عرفات می رود و در آن جا در خود شناسی و خدا شناسی قدم می گذارد ، منا می رود و قربانی می کند ، مشعر می رود و شعور و معرفت پیدا می کند و در نهایت مثل امروز هنگامی که به نیابت از حاجی قربانی کردند حاجی باید تمام آرزوها و تمنیات خود را قربانی کند . امیرالمومنین (ع) می فرماید : بزرگ بودن آرزو های دنیایی باعث می شود که انسان آخرت را فراموش کند . اگر ما نیز توانستیم در راه خدا از اموال و اولاد و خانواده خود بگذریم ما هم به معنای حقیقی کلمه همانند ابراهیم و متمسک به آن پیامبر عظیم الشان الهی خواهیم شد .

 

تقدیر و تشکر می کنم از همه ی عزیزانی که زحمت انجام مراسم دعای روح بخش عرفه و همچنین نماز عید سعید قربان را کشیدند .

امروز جمعه 10 ذی الحجه روز عید سعید قربان می باشد ، از امام معصوم روایت شده است که هر روزی که انسان در آن روز گناه نکند آن روز برای انسانها عید محسوب می شود . سعی کنیم گناه و رذائل اخلاقی را ترک کنیم پس هر روز برای ما عید محسوب می شود . در روز عید قربان اعمالی مستحب است که انسان انجام دهد که اولین عمل مستحب موکد قربانی کردن می باشد . اگر انسان تنها توانایی نداشته باشد و نتواند قربانی کند می توانند چند نفر با هم شریک شوند و یک قربانی کنند و گوشت آن را بین فقرا و یا اماکنی مانند مراکز نیکوکاری که فقرا را شناسایی کرده اند تقسیم کنند . در روایت داریم که با اولین قطره ی خونی که از گوشت قربانی به زمین ریخته می شود گناهان آن شخص ریخته و خداوند او را مورد آمرزش قرار می دهد . یکی دیگر از اعمال مستحب این روز دیدار برادران دینی می باشد . عیادت بیماری که در بستر بیماری است و از دیگر اعمال این روز اصلاح بین الناس است .

 

ما در آستانه ی عید الله اکبر عید سعید غدیر خم هستیم که انشاالله امسال هم مثل سالهای گذشته بنا است که بنیاد بین المللی غدیر عالیشهر با همکاری مسجد امام حسن (ع) مراسم با شکوه و با عظمتی در شان امیر المومنین (ع) برگزار کند ، در همین جا از همه ی عزیزان دعوت می گیریم که در هر امری از این برنامه بزرگ فعالیت داشته باشند و همکاری کنند .

 

یکشنبه 12 شهریور ماه مصادف است با روز مبارزه با استعمار انگلیس و سالروز شهادت شهید رئیس علی دلواری افتخار منطقه استان بوشهر در جنگ بوشهری ها در جنگ جهانی اول با استعمار انگلیس که واقعا مردانه و جانانه ایستادند و نگذاشتند که دشمن وجبی از خاک مقدس ایران اسلامی را متعرض شود .

 

دوشنبه 13 شهریور ماه مصادف است با روز تعاون و بزرگداشت ابوریحان بیرونی و همچنین چهارشنبه این هفته در آستانه ی عید سعید غدیر خم 15 ذی الحجه مصادف است با سالروز ولادت امام علی نقی امام هادی (ع) که انشاالله از همه ی شما بزرگواران و هیئت امناء مساجد و حسینیه ها دعوت می کنیم که مراسم جشن این امام همام را پر شور و گرم برگزار کنید .

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان