کد خبر : 824 | تاریخ انتشار : شنبه, 13 خرداد 1396 | بازدید: 501 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : هر سال لازم تر است که راه و مکتب امام خمینی (ره) برای ما تبیین و روشن شود

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 12  خرداد  ماه در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از سخنان امام جمعه محترم در خطبه های نماز جمعه به این صورت میباشد :

بهترین فرصت برای تمرین تقوای الهی و بهترین زمان برای کسب تقوا ماه مبارک رمضان است و همچنین بهترین ابزار و وسیله برای تقویت تقوای الهی  و رفتن به سمت تقوا ، قرآن کریم است .

قرآن جامع ترین و کاملترین کتاب آسمانی پروردگار عالم است که جاوید مانده و تا قیامت هم جاوید خواهد ماند . طبق فرمایش گوهر بار پیامبر اکرم (ص) اولین کسی که فردای قیامت بر خداوند عالم وارد می شود و در صحرای محشر حاضر می شود من پیغمبرم و بعد از من کتابم و اهل بیتم و بعد هم امت من وارد صحرای محشر می شوند . طبق این نقل پیامبر فرمودند من از امتم سوال می کنم که در باره ی این قران چه کردید ؟  درباره ی حرمت اهل بیتم چه کردید ؟ مبادا خدایی ناکرده جزء آن گروهی باشیم که قرآن را مهجور بگذاریم و به سراغ آن نرویم . ماه رمضان ماه ربیع القرآن است و فرصت بسیار مناسبی برای تلاوت قرآن است ، قرآن نور و سفره ی با برکت پرورردگار عالم است که خدا برای ما قرار داده است . قرآن شفاست ، قرآن موعظه است ، قرآن ذکر است ، قرآن تبیانا لکل شی است ، قرآن فرقان است ، قرآن درس زندگی ، اخلاق ، عبودیت و بندگی خدا و سیاست و درس بازار اسلامی می دهد . همچنین درس چگونه زندگی کردن زن و شوهر با هم می دهد ، باید بین زن و شوهر در خانه و خانواده مودت و محبت و رحمت و انس و الفت باشد . قران به ما درس می دهد که زن و مرد لباس یکدیگر هستند . قران به ما یاد می دهد ربا خواری ممنوع ، رشوه ممنوع ، حق همسایه خوردن ممنوع ، حق یتیم خوردن ممنوع ، حق دیگران ضایع کردن ممنوع ، غیبت ممنوع ، سوء ظن ممنوع همگی درس های قرآن است . اگر کسی پای درس قران بنشیند دیگر کارهای حرام مرتکب نمی شود . قران به ما درس می دهد که در بازار کم فروشی نکنیم پس اگر ما سعادت دنیا و عقبی را می خواهیم باید روی به قران بیاوریم . ما در قبال قران وظیفه داریم و اولین وظیفه ی ما در برابر قران یادگیری و فرا گیری قرآن است . الان حجت بر همه ی ما تمام است اکثر شبکه های تلویزیون حداقل هر روز یک جز قرآن را تلاوت می کنند ، در مساجد و حسینیه ها نیز هم چنین ، پس دیگر کسی نمی تواند بهانه بگیرد که امکانات برای یاد گیری نبود و اگر فردای قیامت از من و شما سوال گرفتند که چرا قران یاد نگرفتی هیچ دلیلی نمیتوان آورد و هیچ راه فراری نیست . پس هم باید قران را یاد بگیریم و هم به فرزندانمان یاد بدهیم . کما اینکه در گذشته شاد ترین روز برای پدر و مادر روزی بود که فرزندشان قرآن فرا میگرفتند و بسیار حائز اهمیت بود و همچنین جشن ختم قرآن می گرفتند .

وظیفه ی دوم ما مسلمانان در قبال قرآن این است که هر روز تلاوت قران داشته باشیم و حداقل روزی یک صفحه قرآن بخوانیم . نگاه به قرآن حتی عبادت است . وظایف دیگر مان در برابر قرآن تدبر و تفکر در آیات قران و عمل به قران نیز که ثواب بیشتری دارد و در نهایت گسترش فرهنگ قرآنی در خانواده و جامعه نیز ارزش بسیار بالایی دارد .

یکشنبه 14 خرداد ماه مصادف است با بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) که با اینکه 28 سال از سفر ان عزیز می گذرد اما هر سال لازم تر است که راه و مکتب امام برای ما تبیین و روشن شود و این شاخص ها به نسل های سوم و چهارم انقلاب و همچنین نسل های بعدی انقلاب انتقال بدهیم و یکی از فرصت های انتقال این آرمان ها و منویات حضرت امام (ره) همین ایام ارتحال ملکوتی حضرت امام است . مقام معظم رهبری بخشی از شاخص های مکتب سیاسی امام را ارائه دادند از جمله در هم تنیدگی سیاست و دیانت و معنویت ، که آرمان امام این بود که سیاست ما عین دیانت و دیانت ما عین سیاست ماست .  همه ی رفتار ها و مواضع حضرت امام حول محور خدا و معنویت دور می زد . دومین شاخصه ی مکتب امام (ره) اعتقاد و اعتماد به نقش مردم بود ، میزان رای ملت است . حضرت امام (ره) اعتقاد داشتند که با اراده پولادین و وحدت مردم می شود بزرگترین قدرت ها را از پای درآورد . سومین منشور حکومت سیاسی امام (ره) مساله ی نگاه جهانی مکتب امام (ره) است و ایشان انقلاب را فقط برای ایران نمیخواستند ( ما انقلابمان را به همه ی جهان صادر خواهیم کرد ) و هم اکنون ما نیز شاهد ان هستیم که در خیلی از کشور ها حتی کشور های اروپایی و غربی صدا و حقانیت انقلاب ما خود را نشان داده است . مخاطب حضرت امام (ره) به دید سیاسی همه ی بشر نه فقط مردم ایران است . شاخصه ی مهم دیگر در مکتب سیاسی امام نقش ولایت فقیه در مهندسی نظام اسلامی است . حضرت امام برای همه ی جهانیان این را اثبات کرد که می شود یک فقیه جامع الشرایط در کنار مردم مومن و با تقوا یک حکومت اسلامی را تشکیل بدهد . ولایت فقیه جایگاه بسیار ارزشمندی در حفظ حق و جهت دادن نظام به سمت و سوی حقیقی و باز داشتن از انحراف دارد . در نظام مقدس جمهوری اسلامی مشروعیت تمام مسئولین نظام با حکم ولی فقیه است . نکته دیگر از شاخصه های مکتب سیاسی امام عدالت اجتماعی در همه ی ابعاد  بود . حضرت امام معتقد بود که باید امکانات مملکت به همه ی جای کشور برسد نه اینکه یک عده ای بیش از حد بخورند که از سیری بمیرند و عده ای دیگر نیز از گرسنگی بمیرند . مسئولین ما نیز باید در همین راستا قدم بردارند و نه فقط در ایام انتخابات که می شود شعار به مردم بدهند و بعد که به کرسی حکومت نشستند همه چیز را فراموش کنند ، مسئولین باید در عمل اثبات کنند ، نه عده ای حقوق های نجومی ان چنان بگیرند و یک عده هم از حداقل های زندگی محروم باشند . عدالت اجتماعی یعنی اینکه مواهب طبیعی و امکانات مملکت باید به همه به اندازه مساوی برسد .

یکی از مسائلی که حضرت امام بر روی آن بسیار تاکید داشتند ، مساله جلوگیری از نفوذ فرهنگی و استعماری و دشمن است . اینکه مقام معظم رهبری چندین سال قبل تهاجم فرهنگی ، ناتو فرهنگی و شبیه خون فرهنگی را مطرح نمودند را هم اکنون شاهد تاثیرات آن هستیم که متاسفانه حتی در ایام تبلیغات انتخاباتی دیدیم که بعضی ها چه فاجعه ای به پا کردند و میتینگ های تبلیغاتی بعضی از کاندید ها مجلس رقص و پایکوبی و آواز و بی حرمتی به مبانی اسلام شده بود . آن دسته از کسانی که دم از امام می زنند و بعضی ها حتی خود را از امام جلوتر می دانند چقدر در راستای اجرای منویات و اهداف امام تلاش کرده اند ، آیا این سند 2030 با مبنای امام می سازد ؟ ! بعضی از مسئولین به جای اینکه به خاطر این سند از مردم عذر خواهی کنند ، اما مردم را مسخره می کنند ، با مطالعه این سند متوجه می شویم که این سند چه افتضاحی است ، تهاجم فرهنگی از این بالاتر ؟ امام همچنین فرمودند که باید همه بدانیم که آزادی به شکل غربی ان که موجب تباهی دختران و پسران می شود از نظر اسلام و عقل محکوم است و فرهنگ استعماری جوان استعماری پدید می آورد  . این وصیت امامی است که بعضی از مسئولین دم از او می زنند ولی به وصیت نامه ی ایشان عمل نمی کنند .  

 

نکته دیگر انتخاب مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) در خرداد سال 1368 به رهبری بود که 28 سال از زعامت ایشان بر نظام مقدس جمهوری اسلامی می گذرد ، هنگامی که حضرت امام خمینی (ره) رحلت فرمودند خیلی از دشمنان آماده بودند که به اهداف پلید خود برسند ولی بلافاصله بعد از رحلت امام ، خبرگان رهبری با تدبیر و هوشمندی و البته القایی که خداوند عالم به دل اینان گذاشت شخصیتی والا ، عالمی فرهیخته ، سیدی بزرگوار از نسل زهرای اطهر یعنی مقام معظم رهبری را برای سکان داری این کشتی انقلاب در این دنیای پر تلاطم انتخاب کردند و الحمد الله مقام معظم رهبری تا کنون قطار ارزشمند انقلاب اسلامی را با عظمت و با اقتدار به پیش برده است .

 

انتظار مردم از رئیس جمهور ( چه کسانی که به ایشان رای دادند چه کسانی که رای ندادند فرقی ندارد چون جناب دکتر روحانی رئیس جمهور همه ی مردم است و اینکه بعضی ها می گویند 16 میلیون از مردم فریب خوردند حرف بسیار نادرستی است چرا که این تشخیص برخی از مردم بوده و در واقع همه ی ان کسانی که رای دادند برنده نظام هستند و مهم نیست به چه کسی رای داده اند و هم چنین باید از کاندیدهای دیگر و هوادارانشان نیز تشکر کرد که به رای شورای نگهبان و قانون تمکین کرده و احترام گذشتند ) و مقام معظم رهبری از دولت دوازدهم و جناب آقای دکتر روحانی بعنوان رئیس جمهور دوازدهم این است که در راستای منویات امام و مقام معظم رهبری قدم بردارند و خلاء ها و اشتباهاتی که در دوره ی قبل صورت گرفته را برطرف کنند و آقای دکتر روحانی و کابینه ی جدیدش با همت و تلاش به جبران آن نقض هایی که در دوره ی قبل بوده بپردازند و مشکلات معیشتی و مشکلات فرهنگی مردم را در حد توان رفع نمایند .

 

دوشنبه 15 خرداد ماه یاد آور قیام خونین 15 خرداد است که یاد و خاطره ی امام و شهدای این قیام را گرامی میداریم و همچنین وفات حضرت خدیجه (س) بانوی گرانقدر اسلام است که مجالس و محافل این بانوی بزرگوار مادر حضرت زهرا  (س) را با شکوه برگزار نمایید .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان