کد خبر : 1689 | تاریخ انتشار : شنبه, 17 مهر 1400 | بازدید: 71 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

هیئت محترم دولت و استاندار محترم نگاه ویژه ای به شهر عالیشهر داشته باشند که قریب به 30 سال از تاسیس آن می گذرد و هنوز متاسفانه مشکلات زیادی دارد

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 16  مهر  ماه 1400  در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام بحرانی امام جمعه موقت شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 خطبه اول

 

 همانا بالاترین پیام نماز عبادی و سیاسی جمعه حصول تقوای الهی و مراقبت از نفس می باشد .

 

شایسته است که ماه ربیع الاول به نام مبارک پیامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) نامیده شود . هجرت پیامبر نقطه ی عطفی در تاریخ فرهنگ اسلامی است و برای ما مسلمانان درسهای فراوانی دارد . هجرت برای انسان مایه ی رشد و بالندگی و توفیقات در زندگی و همچنین هجرت برای انسان زمینه ساز حکومت در جامعه است . هجرت چه برای تحصیل علم ، چه برای تبلیغ دین و معارف باشد و چه برای جهاد در راه خدا هر کدام از این اقسام هجرت برای انسان بسیار ارزشمند است .

 

هجرت پیغمبر در چنین روزی از مکه به مدینه این جهت مورد توجه و عنایت است که بعنوان منشاء و مبداء تاریخ قرار گرفته است . نقش هجرت پیامبر در ایجاد حکومت اسلامی از همه ی رخدادها در تاریخ چشم گیرتر است . به فرمایش پیامبر هجرت را مبداء تاریخ قرار دادند .

 

با گسترش اسسلام و افزایش تعداد مسلمانان ، مشرکان قریش احساس خطر کردند ، سران عرب در جلسه شورای مشورتی جع شدند و جلسه ای گرفتند و هر کس برای حذف اسلام و پیامبر پیشنهاد دادند تا اینکه پیشنهاد ابوجهل مورد امضاء سران عرب قرار گرفت و این بود که از 40 قبیله متعدد از هر قبیله یک نفر شبانه در کنار بستر پیامبر حاضر شوند و این نور را خاموش کنند تا بستگان پیغمبر نتوانند از 40 قبیله قصاص خون پیغمبر را بگیرند ، اما جبرئیل امین به امر پروردگار پیامبر را از نقشه ی شوم سران عرب آگاه کرد و آیه نازل شد :  وَإِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ ۚ وَيَمْكُرُونَ وَيَمْكُرُ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ

و (به یاد آر) وقتی که کافران با تو مکر می‌کردند تا تو را به بند کشند یا به قتل رسانند یا از شهر بیرون کنند، و آنها (با تو) مکر می‌کنند خدا هم (با آنها) مکر می‌کند و خدا بهتر از هر کس مکر تواند کرد.

 در اینجا بود که امیرالمومنین (ع) یار دیرین پیامبر این فدایی آقا رسول الله آمادگی خود را جهت ماموریتی حساس و خطیر و آن هم خوابیدن در بستر پیامبر و ایثار و از خود گذشتگی برای خنثی کردن توطئه سران عرب اعلام آمادگی کرد . پیامبر هم به امیرالمومنین (ع) دستور داد که سه روز بعد از اینکه ما رفتیم امانت ها را در میان مردم پرداخت کن و به ما در شهر مدینه ملحق شو

 

درسهایی که از هجرت پیامبر برای ما بدست می آید ، مطالعه تاریخ نشان می دهد که همه ی امت ها و ملت ها تاریخ ویژه برای تقویم کاری خودشان دارند کشور های مسلمان و عربی باید تاریخ کشورشان را بر مبنای هجرت پیامبر تنظیم کنند دشمنان دین کاری کردند که حتی کشورهای اسلامی و خصوصا کشور عربستان هم تاریخ رسمی کشورش را میلادی قرار داده است و این عیبی برای کشورهای اسلامی و خصوصا کشورهای عربی است . تاریخ نویسان در کتب خود نوشته اند که پیغمبر در روز جمعه ای وارد شهر یثرب که بعد ها به احترام قدوم پیغمبر به مدینه النبی(ص) نام گذاشته شد وارد شدند و در جمع قبیله بنی سالم اولین کاری که کردند برگزاری نماز جمعه بود و این خود دلیل بر اهمیت برگزاری نماز جمعه است و ما خوشحالیم که بعد از ماه ها تعطیلی این فریضه عبادی سیاسی ، بحمد الله اوضاع بیماری کرونا مقداری بهتر شده گرچه نیاز است که همه ی ما رعایت مسائل بهداشتی را داشته باشیم و همه انشالله واکسن کرونا را بزنیم همان طور که رهبر عزیزمان در روزهای ابتدایی این کار را انجام داد تا انشالله این معضل ریشه کن بشود .

سپس پیامبر دستور دادند تا مسجدی عمومی را برای کارهای سیاسی ، اجتماعی ، عبادی و حتی نهضت سواد آموزی برای عموم مردم احداث کنند و این هم درسی برای مسئولین مساجد هست که مساجد را برای همه ی فعالیت ها آزاد بگذارند تا جوانان بیایند و از فضای معنوی مسجد استفاده ببرند .

 

خطبه دوم

 

لازم میدانم به سهم خود از همه ی عوامل برگزار کنند مراسم سوگواری آل الله در ماه محرم و صفر خصوصا در این ایام اربعین و شهادت پیامبر و سبط اکبرش امام حسن مجتبی (ع) و شهادت ولی نعمتمان امام رضا(ع) تشکر و قدر دانی کنم ؛ از همه ی هیات ، مساجد ، حسینیه ها ، تکایا و دسته جات عزاداری تشکر می کنم که برای اهل بیت سنگ تمام گذاشتید و همت کردید .

 

امروز جمعه 16 مهر ماه مصادف است با سالروز هجرت پیامبر از مکه به مدینه و شب گذشته مناسبت لیله المبیت است . همچنین سالروز صدور قطعنامه 598 شورای امنیت در مورد جنگ ایران و عراق در سال 1369 را داریم .

 

شنبه 17 مهر ماه مصادف است با روز جهانی کودک ، فرزندان ما امانت های الهی در دستمان هستند ، وظیفه ی ما تنها پر کردن شکم و لباس پوشاندن  بچه هایمان نیست ، تغذیه روحی فرزندان هم یکی از مسائلی است که فردای قیامت از ما پدران و خصوصا مادران سوال می پرسند . من در این تریبون مقدس نماز جمعه عاجزانه از والدین بزرگوار تقاضا می کنم که برای غذای روحی و فکری فرزندانمان و تربیت اسلامی آنها در این فضای آلوده مجازی وقت بگذاریم . با توجه به اینکه امروزه درس های بچه ها به صورت مجازی است خیلی باید عنایت ویژه ای داشته باشیم و گوشی های فرزندانمان را در بعضی از برنامه های خارجی مرتب چک کنیم تا خدایی ناکرده ذهن فرزندان توسط دشمن آلوده نشود .

 

دوشنبه 19 مهر ماه مصادف است با سالروز تاسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی به دستور رهبر حکیم و فرزانه انقلاب در سال 1369 ، گرچه همه ی علمای اسلام تاکید و کوشش و تلاشس کردند تا همه با هم متحد باشند اما مقام معظم رهبری این دستور را دادند و با درایت و تدبیر خودشان ایشان دستور تشکیل این شورا را ابلاغ فرمودند و بیان داشتند دنیای غرب با همه ی توان خود نتوانسته بر بیداری اسلامی فائق بیاید . دنیای اسلام باید بداند و قدر این واقعیت را بفهمد امروز تنها راهی که دنیای اسلام برای حفظ منافع ملت های اسلامی دارد اتحاد کلمه بر محور اسلام و نه گفتن به اهداف و متامع استعماری دشمنان است .

 

رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری که با دانشجویان دانشگاه افسری داشتند رضایت خود را از نیرو های مسلح اعلام داشتند با تکیه بر فراز نورانی کلام مولا امیرالمومنین (ع) که فرمودند الجُنُوُد بِإذنِ اللَّهِ حُصُونُ الرَّعيَّةِ وَ زَينُ الوُلاةِ وَ عِزُّالدِّينِ وَ سُبُلُ الأَمنِ وَ لَيسَ تَقُومُ الرَّعِيِّةُ إلّا بِهِم.

سربازان، به اذن خداوند، دژ مردم، زينت زمامداران، مايه عزّت دين و امنيّت اند و كار مردم، جز به آنان استوار نمي شود.

 

نیروهای نظامی در کشور اسلامی مثل دژهای محکمی هستند که مردم خیالشان راحت است . امروز ما در کشور عزیزمان ایران اسلامی به برکت حضور نیروهای جان بر کف سپاه پاسداران ، ارتش و نیروی انتظامی قهرمان (که در همین جا هفته ی نیروی انتظامی را تبریک عرض می کنم به همه ی عزیزان پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی خصوصا در شهر عالیشهر که خالصانه در حال خدمت هستند و در تمام جلسات و مراسمات ما زحمت می کشند )

ملت ایران خیالش راحت باشد چه در مرزهای خاکی چه در مرزهای آبی چه از طریق هوایی رزمندگان غیور و سلحشور و نیروهای نظامی ما حافظ و نگهدار این کیان اسلامی هستند .

 

سه شنبه 20 مهر روز بزرگداشت حافظ شیرازی این شاعر نام آشنای ایران اسلامی است و همچنین این روز مصادف است با روز کاهش آثار بلاهای طبیعی ، الحمد الله مدتی است خانه ی هلال احمر در شهر عالیشهر تاسیس شده و جوانان و برادران و خواهران انشالله استقبال کنند و دوستانمان را در هلال احمر کمک رسانی کنند هم چنان که هلال احمر عالیشهر اکنون در بحث واکسناسیون نیروی های مرکز بهداشت را در مجتمع فرهنگی هنری آفتاب کمک می کنند . اگر خدایی نا کرده بلایی و اتفاقی رخ بدهد ما در شهر خودمان نیروهایی کارآزموده و دوره دیده برای برخورد با مشکلات داشته باشیم .

 

نکته آخر در مورد سفر امروز ریاست محترم جمهور به استان دلاور خیز و ولایی بوشهر عزیز و قهرمان است . امروز صبح ریاست محترم جمهور با جمعی از مدیران و وزیران وارد شهر بوشهر شدند ، امیدواریم این سفر برای استان و مردم منشاء خیر و برکت باشد . من عرضی خدمت ریاست محترم جمهور دارم و معاونین و وزیران زحمتکش و تلاشگر ایشان ، استان بوشهر با توجه به ذخائر عظیم صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و نیروگاه اتمی که بحمد الله دارند کشور را تزریق می کنند و روزانه مبالغ قابل توجهی را به ذخائر ارزی کشور افزوده می کنند اما استان ما هنوز بعضی از اولویت های ضروری برای زندگی مردم را ما کمبود داریم . ما در استان غنی بوشهر هنوز مشکل آب داریم ، راه های مواصلاتی استان ما با استان همجوار بسیار نا مساعد است ، روزانه آمار تصادفات و تلفات بالا است و این در شأن استان بوشهر نیست که مسیر مواصلاتی به استان فارس اینگونه باشد . همچنین ریاست محترم جمهور و وزیر محترم راه و شهرسازی دستور بدهند بحث راه آهن بوشهر شیراز را تسریع داشته باشند .

 

مساله دوم بحث اشتغال جوانان بومی در استان بوشهر و خصوصا در صنعت نفت و گاز است ، چه نیازی است با وجود نیروهای متخصص و متعهد در استان بوشهر از تبریز و تهران و اصفهان و ... پروازی نیروهایی را بیاورند و در طول هفته چند روزی سر کار باشند و بعد خرجی را بر روی دست وزارت نفت بیاندازند و با پرواز رفت و آمد کنند در حالی که ما نیروهای بسیار کارآمدی را در استان خودمان هم در بحث مدیریتی و هم در بحث تخصصی داریم .

 

در خصوص شهر عالیشهر این موضوع را خدمت استاندار محترم جدید بوشهر عرض می کنم و همچنین به هیئت دولت که به استان وارد شده اند که قطعا نگاه به شهر های اطراف بوشهر هم خواهند انداخت . در مورد شهر عالیشهر عزیزان دستور ویژه ای بدهند تا زیرساخت هایی که هنوز بعد از قریب به 30 سال از تاسیس این شهر می گذرد هنوز متاسفانه تکمیل نشده است مثل بحث فاضلاب شهری و سایر مشکلات که قطعا دوستانمان در شورای اسلامی شهر و امام جمعه محترم به سمع مسئولین خواهند رساند . موضوع اشتغال جوانان عالیشهر این دغدغه مردم عزیز شهر است ، جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر در شهر ما داریم اما با نبود حتی نمایندگی های ادارات ، با نبود بانک برای مردم ، اولویت های ضروری هم در این شهر نمیبینم و همچنین تجهیز بیمارستانی که بحمد الله تاسیس شده و در شان مردم خوب عالیشهر و جذب نیروی کار در این بیمارستان هم از جوانان خوب عالیشهر باشد اگر نیروهای متخصص در شهر نداشته باشیم اما نیروهایی که واقعا می توانند از خود عالیشهر بگیرند واقعا جفا به مردم خوب عالیشهر است اگر از جایی دیگر استخدام کنند .

 

در خصوص عزیزان شورای اسلامی شهر ، به نیابت از همه ی مردمی که اعتماد کردند و در روز انتخابات به شما رای دادند عاجزانه استدعا داریم درخواست می کنیم ، دست شما را میفشاریم که 5 عضو محترم و محترمه شورا دور هم جمع شوید و به دور از اختلاف و جبهه گیری های سیاسی یک شهردار انقلابی ، متخصص ، متعهد و جوان را برای خدمت به مردمی که شایسته ی خدمت هستند انتخاب کنید . چهار ماه از انتخابات گذشت ، چهار سال هم چشم بر همی تمام می شود اما انشالله خاطره ی خوبی را از این دوره برای خودمان بگذاریم .

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان