کد خبر : 1637 | تاریخ انتشار : شنبه, 09 اسفند 1399 | بازدید: 527 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

باید همگی انفاق ، احسان و نیکوکاری را در این روزهای پایانی سال همچون گذشته داشته باشیم و ایتام ، فقرا و مساکین را مورد لطف خود قرار دهیم

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 8  اسفند  ماه 1399 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام هاشمی امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 

 خطبه اول

 

 بهترین حصن امان برای انسان در دنیا و آخرت رعایت تقوای الهی و رعایت حلال و حرام خداوند است .

 

یکی از ویژگی های اهل تقوا و یکی از نشانه های انسانهای متقی انفاق در راه خداست .

خیلی از خانواده ها از لحاظ معیشتی دچار گرفتاری و مشکلات فراوان هستند و این می طلبد که از همین صفت زیبا و ارزشمند تقوا و با روحیه ی انفاق هر کس در حد توان خود به این عزیزان مدد نماید . خداوند در سوره بقره هنگامی که متقین را معرفی می کند این قرآن برای هدایت اهل تقوا آمده است متقین کسانی هستند که آنچه را ما به آنها روزی می دهیم و عنایت می کنیم از آن روزی به فقرا و مساکین انفاق می کنند.

از نگاه قرآن و مکتب زیبای اسلام مالک حقیقی و واقعی همه ی عالم و هر آنچه در این عالم است خداست و ما انسانها مالک حقیقی نیستیم بلکه نماینده مالک حقیقی هستیم و هر آنچه که دست ماست موقتی است ، پول ، خانه ، زندگی ، دارایی ، ثروت ، ماشین و ... همگی بعنوان امانت در دست ما هستند و در واقع ما داریم امانت داری می کنیم . در این مال باید مطابق فرمان خدا تصرف کنیم ، یک جایی خداوند می فرماید مال را در این راه مصرف نکن چونکه این راه حرام است و جایی دیگر می فرماید در این راه مصرف کن ، حج واجب است ، انفاق لازم است و باید انجام بدهید ، حق ورثه را واجب است پرداخت کرد ، نحوه ی تصرف ما در اموالمان باید بر اساس خط کش الهی باشد که کجا حرام ، کجا حلال و کجا مستحب است . لذا در واقع اگر کسی بگوید مال و ثروت متعلق به خودم دارد این تفکر قارون است .

 

انسان اگر مال و ثروتی هم دارد نباید آن را به رخ مردم بکشد و نباید مال خود را چماق کند و بر سر مردم بزند ، انسان نباید برای زیاد شدن مال خود به هر شگرد و روشی دست بزند و باید حلال و حرام را رعایت کند و لذا انفاق و صدقه دادن نشانه ایمان راستین و از علائم مومنان است. در سوره مبارک انفال خداوند مومنین را معرفی می کند مومنین کسانی هستند که وقتی که یاد خدا کنارشان می آید قلبشان متاثر می شود ، وقتی که آیات قرآن بر او خوانده می شود ایمانش بالا می رود ، از آنچه خداوند روزی می دهد انفاق می کند .

 

رزق خداوند همگی پول نیست بلکه مصادیقی دارد و همه ی امکانات را شامل می شود از جمله پول ، عمر ، آبرو ، توان جسمی ، فکر و علم و زبان خیر که باید انسان از تمام اینها برای مردم استفاده نماید . لذا انسان باید همواره از این دارایی های خود در راه خدا برای خلق الله انفاق کند. کلید برکت و ماندگاری انفاق این است که حلال باشد ، باید مال حلال نه دزدی را صدقه و انفاق داد و باید از روی اخلاص و نه از روی ریا باشد تا اثر لازم را داشته باشد. هر آنچه در راه خدا انسان انفاق بدهد خداوند جای آن را به یک طریقی پر و جبران می کند .

مهم این است که انسانی که خود گرفتار است و مشکلات دارد هم باز به فکر دیگران باشد و در حد توان خود انفاق کند و صدقه دهد .

با توجه به قرار گرفتن در ایام پایان سال و ایام عید در کنار رسیدگی به خانواده خود به فکر ایتام و مساکین هم باشیم . امیرالمومنین (ع) می فرمایند کسی که یقین پیدا کند هر کس در راه خدا انفاق کند خدا جایگزین می کند پس اهل اهدا و هدیه و انفاق خواهد شد .  

 

  

خطبه دوم

 

دیدار اعضاء محترم مجلس خبرگان رهبری را با مقام معظم رهبری داشتیم که معظم له نکات بسیار راهبردی و ارزشمندی را در این دیدار بیان نمودند که قسمت برجام بیشتر مورد توجه قرار گرفت و بازتاب بیشتری در هم رسانه های داخلی و هم رسانه های خارجی داشت .

حضرت آقا اشاره مهمی داشتند به اینکه دو صدایی باید در مساله هسته ای ایجاد نشود و همه با هم از جمله مجلس ، دولت ، نیروهای مسلح و قوه قضاییه در یک مبنایی که نظام و انقلاب اعلام می کند یک دست باشند.

 

چند نکته را از فرمایشات حضرت آقا برداشت می کنیم از جمله اینکه :

 

1 – قانون اقدام راهبردی مجلس یک اقدام و قانون هوشمندانه بود که انصافا به هنگام هم به تصویب رسید و نتیجه ی اجرای این قانون این است که توقف اجرای پروتکل الحاقی باعث می شود آمریکا و اروپا بر سر یک دوراهی قرار بگیرند که هر کدام را انتخاب کنند برای ما برد قطعی و برای حریف هم باخت حتمی خواهد بود . ( اگر غربی ها و آمریکایی ها تحریم ها را لغو کنند ما یک شکست سنگینی را به طرف مقابل تحمیل کرده ایم و اگر هم لغو نکنند ما امتیازاتی را که تا به حال دو دستی تقدیم کرده بودیم می توانیم دوباره پس بگیریم . )

 

2 – مجلس و دولت در موضوع برجام باید پای اجرا و نظارت قانون اقدام راهبردی که با محوریت رهنمود های قاطع و روشن مقام معظم رهبری هست و بیان شده است را یک صدا و هماهنگ بایستند و از طرفی نباید هیچ علامت انفعالی به خارج ارسال بشود و از دیگر سو پختگی و عقلانیت انقلابی باید بر سخنان و رفتارهای مسئولین ما حکم فرما بشود .

 

3 – آمریکا و اروپا هم باید بدانند که دیگر از زبان ادبیات قلدری و زور و مستکبرانه آنها گذشته است و دیگر آنها طلبکار نیستند بلکه ما طلبکار هستیم . ما که به همه ی مفاد برجام عمل کردیم و آنها خارج شدند .

 

4 – قواه سه گانه و شورای عالی امنیت ملی و به خصوص دولت باید مراقب شیطنت های فریب کارانه دشمن در این 3 ماهی که مقرر شده باشند و هر گونه مذاکره و اقدام خارج از قانون مجلس و خارج از سیاست های کلان نظام خیانت به منافع ملی است و نابخشودنی خواهد بود .    

 

امشب و فردا نیمه ماه رجب می باشد که اعمال خاصی در این 3 روز بعنوان ایام البیض اعلام شده گرچه امسال بنا بر مصالحی که جریان کرونا ایجاد کرده و رعایت پروتکل های بهداشتی بحث اعتکاف امسال تعطیل شد . همه ی ما باید مقید به قانون باشیم و قانون گذاران و مجریان قانون هم باید حواسشان باشد و تبعیضی قائل نشوند ، نسبت به مراسم مذهبی این همه سخت گیری های زیاد از حد می شود و حرفی نیست ما مذهبی ها و مسجدی ها و هیئتی ها موظف هستیم رعایت کنیم و بر اساس اعلان ستاد کرونا دستورالعمل ها را رعایت کنیم و تخلف از آن جایز نیست و دوستان حتی این آمادگی را هم داشته باشند علی رغم انجام هزینه و برنامه ریزی برای برگزاری یک مراسم ، اگر ستاد مبارزه با کرونا با توجه به شرایط لحظه ای مراسمی را تعطیل اعلام کرد ما نیز باید آن را تعطیل کنیم ولو تلاش کرده باشیم و آمادگی کامل هم داشته باشیم و حتی هزینه هایی را هم کرده باشیم این سفارش حضرت آقاست که اگر ستاد مبارزه با کرونا دستوری را اعلام کرد همه باید مطیع باشیم . این گونه نباشد ، که اگر بناست رعایت شود باید همه رعایت کنند نه اینکه تالارهای عروسی باز باشد ، باغ ویلا ها عروسی ها و اجتماعات آنچنانی بگیرند ولی فقط به مذهبی ها گیر داده شود درست نیست . مجریان قانون باید دقت کنند و اگر می خواهند سختگیری کنند باید همه جا سخت گیری کنند .

 

وفات نائبه الزهرا (س) نائبه الحسین (ع) ام المصائب و عقیله بنی هاشم عمه سادات بی بی حضرت زینب (س) را تسلیت عرض می کنم و انشالله در راین شب و روز به ذیل عنایت حضرت زینب (س) توسل بجوییم که باب الحوائج است . هر کس در راه خدا زجر و سختی بیشتری را تحمل کرده باشد تقربش به خدا هم بیشتر است و باب الحوائج می شود .

 

پنجشنبه 14 اسفند ماه مصادف است با آغاز هفته احسان و نیکوکاری و تاسیس کمیته امداد در سال 1357 که یکی از نهاد های مهم و اثر گذار و ارزشمند است که از همان زمان تاسیس تا کنون الحمد الله خیرات و برکات ارزشمندی را به ارمغان آورده و در راستای زدودن محرومیت و فقر بر جامعه آسیب پذیر ما تاثیرات بسیار ارزشمندی را داشته است ،  انشالله باید همگی انفاق ، احسان و نیکوکاری را در این روزهای پایانی سال همچون گذشته داشته باشیم و ایتام ، فقرا و مساکین را مورد لطف خود قرار دهیم .

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان