کد خبر : 1066 | تاریخ انتشار : شنبه, 12 خرداد 1397 | بازدید: 339 |  ایمیل | | پرینت | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

امام جمعه عالیشهر : امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (مد ظله العالی) یک حقیقت و دو تجلی هستند

 

((بسم الله الرحمن الرحیم))

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه 11خرداد  ماه 97 در شهر عالیشهر به امامت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی  امام جمعه محترم شهر برگزار گردید که چکیده ای از بیانات ایشان در خطبه ها به این صورت میباشد  :

 فلسفه روزه داری در ماه مبارک رمضان کسب تقوای الهی ، تقویت و رشد معنوی انسان ها بیان شده است و امید داریم در این ماه مبارک رمضان از این فضای معنوی ، ملکوتی و با برکت این ماه بیشتر بهره ببریم و برای کسب تقوا و رسیدن به مدارج عالی سیر و سلوک الی الله توفیقات بیشتری را کسب کنیم .

ماه رمضان فرصت بسیار ارزشمند و گرانسنگی است ، ماه تلاوت قرآن ، روزه داری ، تفکر و تدبر در قرآن ، نماز ها و عبودیت و بندگی و شب زنده داری و دعا و تمام این ها ابزار کسب تقوا است  . دعا باعث ایجاد ارتباط ما با پروردگار عالم می شود و خداوند خود در قرآن خطاب به پیامبرش فرموده است که اگر دعای شما نبود خدا به شما توجهی نمی کرد ، دعا یکی از وسیله های تقرب به سوی پروردگار است و خداوند هم خودش ضمانت کرده و قول داده که اگر کسی حقیقتا اهل دعا و اهل راز و نیاز با پروردگار باشد و حقیقتا خدا را بخواند ، خداوند هم او را استجابت می کند . خداوند دستور داده و امر کرده است که ای پیغمبر به مردم بگو خدای شما دعای شما را مستجاب می کند اگر شما خدا را بخوانید خدا هم شما را اجابت می کند و کسی که از عبادت خدا تکبر می ورزد جهنمی خواهد شد . خداوند سفره با برکتی را در ماه رمضان با انواع و اقسام دعاها باز کرده است .

 سخن گفتن با پروردگار و دعا کردن راه و روش دارد و این روش را اهل بیت عصمت و طهارت به ما آموخته اند به نحوی که اگر می خواهید دعایتان مستجاب بشود در زمان های خاص دعا کنید و چه زمانی بهتر از ماه مبارک رمضان و چه زمانی بهتر از سحرهای شب های این ماه مبارک ، چه زمانی بهتر از لحظه افطار ، چه زمانی بهتر از شب و روز جمعه و بنابراین باید فرصت دعا کردن را در این اوقات غنیمت شمرد .

نکته دیگر در خصوص دعا کردن مکان دعا است ، در زیر گنبد ملکوتی آقا اباعبدالله الحسین (ع) ، کنار خانه کعبه ، مساجد جاهایی است که برای استجابت دعا به ما کمک های زیادی می کند .

نکته دیگر در دعا کردن اخلاص در دعا است ، هنگامی که دعا می کنید خالصانه دعا کنید متاسفانه بعضی اوقات ما دعا می کنیم ولی سوء ظن به خدا داریم ، یعنی توی دلمان به گونه ای است که آیا خدا می تواند این حاجت مرا برآورده کند یا نمی تواند و این کفر و شرک است ، چنین دعایی مستجاب نمی شود ، دعا اگر از روی اخلاص باشد خداوند بنده را رد نمی کند .

نکته دیگر در دعا کردن ، دعا همراه با عمل است ، بعضی از حاجات و خواسته های ما باید در کنار دعا کردن فعالیت هم داشته باشیم و نه اینکه ما در خانه بنشینیم و هیچ تلاش و کوششی نکنیم و دعا کنیم خدا به ما روزی دهد ، هیچ وقت چنین دعایی مستجاب نمی شود .

نکته بعد اینکه باید دعا همیشگی باشد ، بنده خدا باید مدام در حال ارتباط با خدا باشد ، نه اینکه بعنوان مثال زمانی که وارد کشتی می شویم و تلاطم دریا و حجم و عظمت و خطرات اقیانوس را که احساس می کنیم خوب خدا را می خوانیم ولی همین که از دریا آمدیم و از کشتی پیاده شدیم و به ساحل نجات رسیدیم باز خدا را فراموش کنیم این فایده ندارد .

نکته دیگر در دعا ، دعای دسته جمعی است ، بهتر است شبهای قدر همه در مساجد و محافل دور هم جمع بشویم و دعا کنیم برای اینکه در روایت داریم اگر چهل مومن کنار هم جمع بشوند و خدا را بخوانند خدا نیز دعای آنها را مستجاب می کند و دعای دسته جمعی بسیار تاثیر گذار است .

و در نهایت دعای با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) بسیار ارزشمند است و اهل بیت عصمت و طهارت به ما یاد داده اند که دعا ها را با صلوات بر پیامبر آغاز کنیم و با صلوات به پایان برسانیم چرا که خود صلوات یک دعای مستجاب است و ما باید حاجات خود را بین این دو دعا قرار دهیم تا از برکت این دعای مستجاب دعای ما هم به هدف اجابت مقرون شود .

 

دوشنبه 14 خرداد ماه و 19 ماه مبارک رمضان مصادف است با ضربت خوردن فرق مطهر مولایمان امیر المومنین علی ابن ابی طالب (ع) که پیشاپیش شهادت مولی الموحدین امیرالمومنین (ع) شهید محراب را تسلیت عرض می کنم و امیدواریم که مجالس و محافل عزاداری امیرالمومنین (ع) پر شورتر از سالهای قبل امسال برگزار بشود . ماه رمضان ماه بهار ارتباط با ولایت اهل بیت عصمت و طهارت است و شاید از این جهت لطف پروردگار نسبت به ما شیعیان بوده است که شهادت امام العارفین علی ابن ابیطالب (ع) در ماه رمضان ، آن هم مصادف با شبهای قدر باشد که یک حال و هوای معنوی بیشتری به ما بدهد و توفیقی باشد که ما به بهانه شهادت حضرت امیر از این انسان وارسته ی عالم خلقت برای رفع گرفتاری هایمان و استجابت دعاهایمان توسل بجوییم .

این روز همچنین مصادف است با سالروز رحلت ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) که تسلیت عرض می کنم رحلت حضرت امام خمینی (ره) و البته بعد از ظهر همان روز انتصاب و انتخاب به جا و شایسته و امداد غیبی الهی در حق ملت ایران در رابطه با انتخاب مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) بعنوان رهبر و سکان دارد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بعد از امام خمینی است . ما اگر بخواهیم امام خمینی (ره) را بشناسیم یکی از را ه ها آن فرمایشات و مطالبی است که شاگرد عزیز و خلف صالحش یعنی مقام معظم رهبری با دید بلند و با ارتباط تنگاتنگی که با امام داشتند ، ایشان را تعریف می کنند ، جملات ارزشمندی از مقام معظم رهبری در عظمت امام است که این جملات عبارتند از ، امام خمینی زنده است تا اسلام ناب محمدی (ص) زنده است ، امام خمینی زنده است تا امید زنده است تا حرکت و نشاط هست و تا جهاد و مبارزه هست طنین صدای او که ندای حق و عدل بود در دلهای امتش و در فضای جهان هست و خواهد بود . امام حامی محرومان و مستضعفان عالم بود ، امام طرفدار جدی حمایت از محرومان و مستضعفان بود ، امام با نا برابری اقتصادی مبارزه می کرد و به شدت برخورد می کرد ، با اشرافی گری مخالفت می کرد و همه ی اینها را با تلخی رد می کرد ، امام ایستادگی قاطعانه در برابر مستکبران عالم داشت و هیچ ملاحضه ای در برابر مستکبران نداشت ، امام مخالف قلدران بین المللی و مستکبران بود ، امام تاکید بر استقلال کشور و رد سلطه پذیری بیگانگان بر کشور میکرد ، امام اعتقاد به وحدت و همبستگی ملی داشت و امام را باید ما بهتر از قبل بشناسیم چون هر چه از انقلاب بیشتر می گذرد خطر تحریف امام متاسفانه وجود دارد و لذا مقام معظم رهبری هم فرمودند تحریف شخصیت امام تحریف راه امام و منحرف کردن راه صراط مستقیم ملت ایران است .

نکته بسیار مهمی که هست انتخاب به حق مقام معظم رهبری است ، در آخرین لحظه های عمر حضرت امام عده ای خود را آماده کرده بودند تا از خارج برگردند و به آن اهداف شوم خود برسند و به خیال خودشان انقلاب و نهضت خمینی دیگر تمام شده ولی خدا را شاکر و سپاسگذاریم که در دل خبرگان ملت انداخت و در میان گزینه های متعددی که وجود داشت بهترین ، کاملترین و جامع ترین گزینه یعنی مقام معظم رهبری انتخاب شد و واقعا ما هنگامی که مدیریت ایشان را بعد از امام ملاحضه می کنیم می بینیم که امام خمینی و امام خامنه ای یک حقیقت و دو تجلی هستند یعنی هر دوی این بزرگوار یکی هستند ولی زمانها با هم متفاوت است . پس از انتخاب مقام معظم رهبری ما شاهد ادامه مشی و سیره ی حضرت امام بودیم و شباهت های بسیار زیادی در روش های مدیریتی امام و مقام معظم رهبری وجود داشت که چند مورد عبارتند از :

1 – واکنش واقع گرایانه امام بود که مقام معظم رهبری نیز همین رفتار را دارد ، واکنش امام احساسی نبود و بر اساس واقعیت ها بود .

2 – تشخیص به موقع رویداد ها و روند های سیاسی در مدیریت امام موج می زد ( نه شرق و نه غرب ) خودمان باید مملکت را اداره کنیم .  در دوره ی مقام معظم رهبری نیز همین گونه بود و در فتنه 78 و 88 اگر نبود مدیریت ، تیز بینی و درایت مقام معظم رهبری با پشتوانه ی وحدت ملی و آحاد مردم متدینی که داشت معلوم نبود که کودتای 78 و فتنه 88 چه بلایی بر سر انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی می آمد .

3 – هشدار مقام معظم رهبری در خصوص اینکه دشمنان در پی آن هستند که میان شیعه و سنی اختلاف و تفرقه بیاندازند و همچنین مقام معظم رهبری قریب به 10 سال است که مساله اقتصاد مقاومتی را مطرح می کند که اگر مسئولین آنرا اجرا می کردند  ما الان دچار این مشکلات نبودیم .

 

سه شنبه 15 خرداد ماه مصادف است با سالروز قیام خونین مردم در 15 خرداد 1342 که طلیحه نهضت امام (ره) بود و امام فرمود 15 خرداد سند زنده مخالفت شجاعانه ی ملت ایران در مقابل استبداد و عمال اجانب بوده است .

چهار نشبه 21 ماه رمضان مصادف است با روز شهادت آقا امیرالمومنین (ع) علی ابن ابیطالب که انشالله وظائف خود را در قبال تشیع و شیعه بودن عمل کنیم ، شیعه علی بودن به حرف تنها نیست ، لوازم و وظائف دارد ، امام علی (ع) از ما شیعیان توقع دارد .

پنجشنبه 22 ماه رمضان در آستانه ی شب جمعه و شب 23 ماه رمضان و شب قدر هستیم که انشاالله از آن فضای معنوی شبهای قدر هم نهایت استفاده را ببریم .

آخرین نکته محورهای کلیدی بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رمضانیه ی خود با دانشجویان است که واقعا صحنه های بی بدیل و جذاب و پر نشاط و در عین حال دوستانه و صمیمانه و در عین حال منتقدانه را شاهد بودیم که این نشان از آزادی و نشان از این است که جوان ایرانی خود را پیدا کرده و مقام معظم رهبری هم با کمال صفا ، صمیمیت و محبت و پدرانه انتقادات و سخنان دانشجویان را گوش می دهد . محور سخنان معظم له عبارتند از :

1 – توجه رهبری به چالش ها و مشکلات موجود که هم مردم و هم مسئولین باید به آن توجه کنند .

2 – توجه به آرمانهای انقلاب ، عزت ملی ، اعتماد به نفس ملی ، استقلال سیاسی – اقتصادی و فرهنگی ، آزادی بر اساس چارچوب ، نفی تبعیض ، فاصله طبقاتی ، رشد اخلاقی

3 – ایشان فرمودند  من از مشکلات مملکت اطلاع دارم ، پیشرفت های چشم گیر کشور را بیان می کنند ، چرا متاسفانه بعضی ها این عظمت انقلاب و برکات نظام جمهوری اسلامی را نمی بینند ؟ 40 و 45 سال قبل ایران در چه جایگاهی قرار داشت و اکنون چه در جایگاهی است ؟

4 – اشاره مقام معظم رهبری به موانع پیشرفت درونی ، تنبلی ، بیکاری و اشرافی گری بعضی از مسئولان که همگی موانع رشد و پیشرفت مملکت به شمار می آیند .

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی : Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share Bookmark and Share

اضافه کردن نظر

وب سایت مراجع

دوستان